Connect with us

Здоров'я

Чому постійно хочеться спати: сомнолог назвав 7 головних причин

Published

on

Чому постійно хочеться спати: сомнолог назвав 7 головних причин

Причин підвищеної денної сонливості може бути багато. Але, як кажуть сомнологи, найчастіших лише сім — і впоратися можна з кожною з них.

Про основні причини, що викликають денну сонливість, на своєму ютуб-каналі розповів сомнолог Альберт Нірков. За словами лікаря, на них припадає понад 80 відсотків усіх скарг людей, яким постійно хочеться спати. Лікар також порадив, як можна виправити ситуацію.

1. Недосип

Це найбанальніша і найчастіша причина денної сонливості. Все довкола сприяє тому, що ми повинні більше працювати і менше спати. У цій ситуації дуже легко поставити діагноз — ви самі розумієте, що спите менше за необхідне.

Що робити: Постарайтеся збільшити час, який приділяєте сну, на півгодини — годину і подивіться, чи зменшиться ваш денний сонливість чи ні. Або поспіть вдень 15-20 хвилин – наскільки цей сон буде освіжаючим і як ви зможете функціонувати у другій половині дня. Якщо побачите, що ступінь сонливості зменшується або зникає, це буде говорити про банальне недосипання.

2. Порушення режиму сну-неспання

З появою штучного освітлення людина може спати вночі, а вдень — закрити штори і відсипатися. Це призводить до порушення добових ритмів, з якими в нашому організмі багато що пов’язано: вночі виробляються одні гормони, вдень інші, вночі ми повинні відновлювати сили, а вдень проявляти активність.

Advertisement

Збій добових ритмів зазвичай відбувається за так званому соціальному джетлазі, коли людина відсипається у вихідні дні. Уявіть: у будні він встає о 6 ранку, а у вихідні спить до 11 ранку, а то й до першої години дня. Виходить 7 годин різниці – практично різниця в часових поясах між Москвою та Владивостоком. Образно кажучи, коли людина встає пізніше – вона прилітає з Владивостока до Москви, а з неділі на понеділок їй треба знову летіти до Владивостока – тобто на 7 годин раніше лягати і на 7 годин раніше вставати.

У результаті організм перестає розуміти, коли в нього день, а коли ніч – вдень людина напівспить, а вночі напівне спить. Все це може призводити до втоми, розбитості та сонливості протягом дня.

Що робити : Різниця між підйомом у робочі та вихідні дні повинна становити не більше двох годин. Це дозволяє організму пережити стрибки «годинних поясів» та адаптуватися до того, що у вихідні ми відсипаємось.

3. Надмірне споживання кофеїну

Здавалося б, кава нас активізує, і ми повинні відчувати себе бадьоріше. Але якщо людина починає вживати багато кофеїну — більше 4-5 доз на день, компенсуючи ними недосип або активнішу роботу, то в перші кілька днів вона дійсно може відчувати деяку бадьорість. Але вже до третього-четвертого дня дія кофеїну зникає. Тобто людина вже не відчуває тієї активності, яку давало їй збільшення дози кофеїну, а коли «скасовує» її – відчуває втому, розбитість та сонливість . Це класичний прояв кофеїнової залежності: спочатку ми п’ємо невеликі дози, щоби було добре, а потім починаємо пити великі дози і часто, щоби не було погано.

Більше того, якщо людина вживає багато кофеїну протягом дня, порушується вечірнє засинання і погіршується якість нічного сну — вже зранку він встає, розбитий, і йому знову терміново потрібен кофеїн, щоб прийти в норму.

Advertisement

Що робити : Намагайтеся вживати не більше 1-2 доз кави в першу половину дня і не вживати кофеїн пізніше, ніж за 8 годин до сну. Якщо ви до цього пили багато кави, перший тиждень-два вам буде досить важко, але потім кофеїнова залежність швидко йде.

4. Дефіцит мікроелементів та вітамінів

Це менш очевидна причина. Наприклад, нестача вітамінів групи В, вітаміну D може призводити до порушення сну, викликати розбитість та денну сонливість. Подібну дію має дефіцит магнію та кальцію — він може погіршувати роботу нервової системи, з одного боку підвищуючи збудливість, а з іншого — призводячи до порушень сну та ранкової втоми. Давати сонливість може дефіцит заліза.

Що робити: Якщо сонливість зберігається довго, зверніться до лікаря. Є певний список аналізів на вітаміни, і якщо виявиться дефіцит якогось з них, лікар порадить, як його заповнити.

5. Гіпотиреоз (дисфункція щитовидної залози)

Коли знижується функція щитовидної залози, у людини закінчуються сили – йому весь час хочеться спати, він постійно мерзне. При гіпотиреозі більшість обмінних процесів гальмується, що супроводжується втомою, сонливістю та розбитістю.

Що робити: У цьому випадку слід робити аналіз на гормони щитовидної залози. Якщо є їх недолік, лікар призначить відповідне лікування – воно ефективно компенсує гіпотиреоз та усуває сонливість.

Advertisement

6. Хропіння та апное сну

Синдром обструктивного апное сну (СОАС) – серйозна патологія, пов’язана із зупинками дихання уві сні. Людина може спати 8 годин, з яких сумарно 6 годин не дихати, маючи до 400-500 зупинок дихання за ніч. У таких випадках розвивається дуже важка сонливість — він може буквально засинати під час розмови.

Відбувається приблизно таке. Коли вночі людина засинає, у неї знижується тонус м’язів, збільшується рухливість стінок, момент і дихальні шляхи «злиплися». Поки мозок спить, він не відчуває, дихає людина чи ні. У цей час падає насичення крові киснем, відбувається стрибок артеріального тиску, викид гормонів стресу. У підсумку, інформація доходить до мозку, спонукає його — дає сигнал «Подихай». І в цей момент людина схропує, надходить кисень. Далі мозок побачив, що все нормально, і заснув. Але дихальні шляхи знову звузилися і спали. Так може відбуватися кілька сотень разів за ніч. І скільки б така людина не спала, виспатися вона не може. Часто апное сну зустрічається у людей з ожирінням.

Запідозрити синдром обструктивного апное сну можна за цими симптомами:

  • хропіння,
  • зупинки дихання уві сні,
  • нічна та ранкова артеріальна гіпертензія,
  • нічний головний біль,
  • нічна пітливість,
  • нічна відрижка,
  • часте нічне сечовипускання (3-4 рази),
  • втома та розбитість з ранку,
  • важка денна сонливість.

Що робити: Якщо помітили у себе чи своїх близьких такі симптоми, обов’язково зверніться до сомнологу. Ця патологія не лише погіршує якість життя, а й збільшує ризики серцево-судинних хвороб та смертність. Від апное сну можна померти.

7. Депресивний стан

При тривожному стані людина зазвичай нервує, активніше реагує на стресові ситуації, свариться. При депресивному стані , особливо за так званої млявої депресії, у нього, навпаки, розвивається сонливість, йому нічого не хочеться. У такому напівсонному стані людина може перебувати протягом дня.

Що робити : Для початку треба подивитися, наскільки у людини в принципі знизився останнім часом настрій, притупилися почуття та бажання. Сама людина не завжди може зрозуміти, що має депресію, — тут потрібна консультація фахівця.

– Якщо у вас з’явилася розбитість, підвищена сонливість, спочатку подивіться на свій спосіб життя – може, винний недосип, порушення режиму чи надлишок кофеїну. Якщо з способом життя все гаразд, але денна сонливість не минає протягом трьох місяців і більше — це вагома підстава звернутися до сомнологу. Фахівець проведе комплексне обстеження, яке дозволить встановити точну причину проблеми — збере анамнез, призначить аналізи, за потреби виконає полісомнографію (обстеження під час сну). Адже крім цих 7 частих причин ще десятки рідкісних — наприклад, нарколепсія, ідіопатична гіперсомнія, парасомнії, — підсумував Альберт Нірков.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Здоров'я

Як позбутися чорних крапок на носі: способи, які можна застосувати вдома

Published

on

Як позбутися чорних крапок на носі: способи, які можна застосувати вдома

Проблема появи відкритих комедонів у так званій Т-зоні може почати турбувати ще у підлітковому віці, коли багато залежить від гормонів. Але якщо вона супроводжує тебе і в зрілості, варто подумати про її рішення. Для цього є багато дієвих способів, і ми підкажемо, як позбутися чорних крапок, щоб твоє обличчя завжди виглядало чистим і сяючим. (більше…)

Continue Reading

Здоров'я

Гречана дієта: меню на 14 днів

Published

on

Гречана дієта: меню на 14 днів

Гречана дієта на 14 днів – ефективний і здоровий спосіб схуднути. У цій статті ви знайдете готове меню на два тижні, яке допоможе вам скинути зайву вагу та покращити загальний стан організму. Спробуйте гречку в різних комбінаціях та насолоджуйтеся результатом! (більше…)

Continue Reading

Здоров'я

Абрикоси: користь та шкода для організму

Published

on

Абрикоси: користь та шкода для організму чоловіка та жінки

Ароматний фрукт не тільки дуже смачний, але також підтримує імунітет та покращує стан шкіри. Дізнаємося, яку користь організму приносять абрикоси. (більше…)

Continue Reading

Рекомендую купувати іграшки для дітей в наших партнерів.

1488 Dating Б'юті Бьюті-поради В Відносини у парі Д Дієти Знайомства Знайомства з іноземцями Зрада Користь Користь та шкода Краса Любовне листування М Народні прикмети Новий рік 2024 П Подарунки Поради Прикмети Р Рік якої тварини Чоловічі імена Шкода Який знак зодіаку аллах девід лейн догляд за особою екстремізм забавно закони знання мусульмани мухаммад оптична ілюзія пророк Мухаммед психологічний тест скандали скраби тероризм цікаво що означає 1488 іслам

Advertisement Забрати 50 грн зараз

Цікаве