Кохання – це найніжніше і найсвітліше почуття, яке допомагає людині відчути свою значущість і неповторність. Є різні свята, присвячені коханню, коли можна вітати свою другу половинку, але особливе місце серед них посідає Валентинів День чи День усіх закоханих.
Дата святкування Дня всіх закоханих обрана недарма — вона збігається з днем ухвалення мученицької смерті християнським священиком Валентином. За невиконання указів римського імператора про заборону створення сімей, Валентин таємно проводив обряди вінчання, за що і був страчений 14 лютого 269 року. Зарахований до лику святих, Валентин став покровителем усіх закоханих.
Святкування Дня святого Валентина спрямоване на зміцнення стосунків усередині пари. Цей день слід цілком і повністю присвятити своєму коханому (коханій) як данину пам’яті безцінній жертві простого священика, який віддав своє життя в ім’я кохання.
Історія виникнення свята
Історія появи свята бере свій початок за часів Стародавнього Риму. Існує кілька версій його виникнення, серед яких вирізняється найпоширеніша.

Коли святкують День закоханих
2024
У Римській Імперії всі християни зазнавали найжорстокіших гонінь за відмову від прийняття язичництва. Вірність своїй вірі зберігав і священик Валентин. Він не тільки проповідував християнство, але й сприяв розвитку християнських традицій, що стосуються укладання шлюбів.
Римський імператор Клавдій Другий вирізнявся винятковою жорстокістю, вся його діяльність була спрямована на покращення військової сили імперії. Він дійшов висновку, що воїни, які не мають сім’ї, відрізняються кращими показниками витривалості і можуть самовіддано боротися. Було ухвалено рішення заборонити чоловікам одружуватися з коханими.
Як звичайний священик, Валентин таємно вінчав пари. Коли про це дізналися влада, настоятеля ув’язнили і після стратили. У 494 році Папа Римський Геласій Перший проголосив мученика Валентина святим і ухвалив вважати 14 лютого Днем святого Валентина. Саме про це главу Римо-католицької церкви згадують, замислюючись про те, хто таки придумав День закоханих.
Символи, традиції та обряди Дня Усіх закоханих
Головним символом Дня закоханих вважається серце. Закохані дарують об’єкту свого обожнення цього дня листівки у формі серця — валентинки. За переказами, першу валентинку було створено та підписано самим святим Валентином. Він вручив її сліпій дівчинці, після чого вона прозріла.
Традиційно прийнято подавати у це свято різноманітні речі у формі серця. Це можуть бути коробки цукерок, маленькі статуетки. Головна мета такого подарунка – показати свої щирі почуття.
Ще одним символом Дня святого Валентина є Купідон (або Амур). На листівках його зображують у вигляді кучерявого хлопчика-ангела з цибулею та стрілами. Пронизане такою стрілою серце теж вважається символом кохання.
Як провести та що подарувати 14 лютого
Щоб перетворити звичайний день дорогої людини на казку, не потрібен привід. Але в таке світле та романтичне свято варто підготуватися ретельніше.
В даний час існує безліч варіантів подарунків на День святого Валентина. При виборі рекомендується враховувати індивідуальні особливості, інтереси, захоплення коханої людини та свої можливості.
Піднести як приємний сюрприз дівчині або хлопцю в День закоханих можна наступне:
✅букет улюблених кольорів;
✅цукерки у коробці або у вигляді солодкого букета;
✅м’яку іграшку;
✅портрет, виконаний на замовлення (основою може бути спільне або індивідуальне фото);
✅оригінальні предмети посуду та інтер’єру;
✅сертифікат на масаж;
✅подарункова карта до улюбленого магазину;
✅записник з гравіюванням;
✅парні футболки/брелоки/кулони/браслети;
✅прикраси;
✅квитки на концерт чи театр;
✅девайси (телефон, планшет, плеєр, годинник, відеореєстратор);
✅побутову техніку
Крім вищепереліченого чудовим варіантом подарунка, який точно запам’ятається, стануть емоції. Подарувати коханій людині можна прогулянку на катері, квадроциклах, політ на гелікоптері або повітряній кулі, стрибок з парашутом. Такий оригінальний підхід до святкування Дня святого Валентина особливо оцінять шанувальники гострих відчуттів.
Ідеальним завершенням дня стане романтична вечеря при свічках у улюбленому кафе чи ресторані. Так само можна самостійно приготувати святкову вечерю та організувати все у домашній обстановці.
Як зазначають 14 лютого в інших країнах
У нашій країні День святого Валентина не схвалює Православна Церква. У нас існує альтернатива, що показує важливість сімейних цінностей — День Петра та Февронії. Проте закохані раді ще одному приводу для привітання своїх коханих і відзначають 14 лютого.
Свято закоханих сердець у різних країнах світу відрізняється своїми особливостями та традиціями святкування. За переказами Валентин був народжений в Італії. Жителі цієї країни зустрічають подію романтично та одухотворено. Головним подарунком є троянди та різні солодощі. Саме тому італійці називають День Закоханих «солодким днем».
У Казахстані є альтернатива міжнародному Дню Закоханих — Қози Көрпеш — Баян Сұлу күні. Відзначають свято 15 квітня. Але й від святкування Дня святого Валентина багато хто не збирається відмовлятися. У подарунок коханим подають квіти, кондитерські вироби, м’які іграшки.
Факти про свято
Існує безліч цікавих фактів про День святого Валентина. Деякі дані можуть здивувати. Ось деякі з них:
- Найбільша валентинка в Україні була створена у 2012 році. Вона складалася з величезної кількості фотографій і була занесена до Книги рекордів Гіннеса.
- В Україні свято прийшло у 20 столітті, в Європі воно існувало з 13 століття.
- Для мешканців мусульманських країн свято перебуває під суворою забороною. Тих, хто його зазначає, карають штрафами.
- Свято називають «Пташиним весіллям», оскільки у цей день пари створюють не лише люди, а й пернаті.
- Дню святого Валентина передував язичницький Луперкалій, який супроводжувався жертвопринесенням.
Зображення та листівки

Зразок валентинки своїми руками
Якого числа відзначають День закоханих у 2025, 2026, 2027, 2028, 2029 роках
Рік |
Дата |
День тижня |
2025 |
14.02 |
П’ятниця |
2026 |
14.02 |
Субота |
2027 |
14.02 |
Неділя |
2028 |
14.02 |
Понеділок |
2029 |
14.02 |
Середа |