Здоров'я
Кава під час вагітності: повний гід по всіх «можна» та «не можна»

Коли жінка бачить «дві смужки» на своєму тесті, її життя починає змінюватись того ж дня. У цьому житті стає більше корисних навичок (своєчасний сон, правильне харчування, помірні спортивні навантаження) і менше шкідливих (алкоголь, куріння, сидячий спосіб життя, нездорова їжа). Під шлагбаум заборон нерідко потрапляє і кава як потенційно небезпечний продукт, довкола якого ведеться безліч суперечок.
Навіть без будь-якої вагітності кава нерідко викликає у людей низку питань та побоювань, так що дебати навколо цього напою цілком зрозумілі та обґрунтовані. Але наше завдання – відокремити міфи від реальності та розібратися, коли обмеження мають сенс, а коли є безглуздою перешкодою на шляху до повноцінного радісного способу життя.
Як кава впливає на організм вагітної жінки?
Перш, ніж говорити про якийсь особливий вплив кави на вагітну жінку, давайте освіжимо в пам’яті, що взагалі відбувається з нами, коли ми п’ємо каву.
- Після попадання кофеїну в кров відбувається вивільнення дофаміну, який, як ми пам’ятаємо, відповідає за гарний настрій. Цей гормон радості дуже охоче вистрибує у відповідь на порцію еспресо або капучіно і робить нам добре.
- Під впливом дофаміну нам легше займатися спортом, ми стаємо витривалішими і менше помічаємо біль у м’язах. Також підвищується працездатність загалом.
- Якщо кофеїну (читай – дофаміну) занадто багато, починається придушення вироблення серотоніну. Це веде до підвищеної тривожності та може спровокувати пригнічені стани.
- Паралельно під впливом кофеїну відбувається викид адреналіну, ще одного гормону, який відповідає за наш добрий настрій та бадьорість.
- Збільшується концентрація уваги.
- Найчастіше кава стимулює наше серце скорочуватися частіше. Ритм серцебиття прискорюється і при цьому тиск підвищується.
- Теофілін, що міститься в каві, впливає на міжреберні м’язи і м’язи діафрагми, внаслідок чого наше дихання стає більш розслабленим і легким.
- Відбувається стимуляція видільної системи (сечогінної та кишечника) – під впливом кофеїну ми швидше відчуваємо бажання відвідати вбиральню.
- Кофеїн також стимулює нервову систему. Пік цієї дії припадає на перші годину-дві після вживання кави, далі протягом середнього 3-4 годин відбувається розпад кофеїну в крові, в цей час у багатьох людей виникають складності із засипанням.
Що ж змінюється, коли каву вживає вагітна жінка? Крім зазначених вище явищ, додатково слід зазначити такі важливі параметри:
- уповільнюється процес виведення кофеїну із організму жінки;
- частішає серцебиття плода;
- збільшується активність плода;
- при надмірному вживанні з’являються ризики для дитини.
Саме останній пункт у цьому списку є приводом для занепокоєння та сумнівів щодо допустимості кави у раціоні вагітної жінки. Нижче ми розповімо докладно, в чому полягають ці ризики і в яких випадках тривоги можуть бути виправдані.
Чи можна каву вагітною?
Почнемо з гучного дослідження, що рецензується, опублікованого в журналі BMJ Evidence-Based Medicine . Професор Джек Джеймс з Рейк’явікського університету в Ісландії провів низку досліджень у 2020 році і дійшов висновку, що не існує безпечного рівня споживання кофеїну для вагітних: навіть найменша кількість може негативно вплинути на розвиток плоду. Проте колеги містера Джеймса з інших країн із ним категорично не згодні. Національна служба охорони здоров’я, Європейське управління безпеки харчових продуктів, а також коледжі акушерів і гінекологів Америки та Великобританії рекомендують обмежити, але не виключити вживання кофеїну під час вагітності. Дослідницька робота була визнана «надмірно панічною» і несумісна із загальноприйнятими доказами.
Більшість медиків світу сходяться на думці , що вживання до 200 мг кофеїну на день (1-2 чашки кави) – цілком допустимий ліміт, який не завдасть шкоди ні матері, ні дитині.
Замислюючись про кількість кофеїну, що споживається в день, дуже важливо пам’ятати, що він підсумовується не тільки з ваших чашок капучино, але і з інших продуктів (енергетики, чай, кола, шоколад, какао).
Всесвітня організація охорони здоров’я підтверджує, що надмірне споживання кофеїну може бути пов’язане з проблемами (обмеженням зростання плоду, зниженням ваги при народженні, передчасними пологами чи мертвінням).
Чи можна каву на ранніх термінах вагітності (перший триместр)?
Перший триместр – час, коли закладається основа майбутнього життя, найбільш хвилюючий та непередбачуваний. Саме в цей період відбувається більшість викиднів. І якщо говорити про каву, то, згідно з дослідженнями, такі викидні на ранніх термінах дійсно частіше зустрічаються у жінок, які часто і багато п’ють цей напій. Однак ніхто не може сказати напевно, чи є високе споживання кофеїну загрозою для плода або ж постійне споживання кави виступає як маркер невдалої вагітності ( підвищена огида до кави, поряд з нудотою та блюванням, є особливістю здорової вагітності ).
Таким чином, ми приходимо до висновку, що для здорової жінки зі здоровою вагітністю помірне споживання кави цілком допустиме .
Чи можна пити каву у другому триместрі?
Другий триместр – спокійний час для майбутньої мами: до цього моменту пройдено найбільш небезпечні рубежі і можна не боятися за життєздатність дитини. Часто саме на цей період припадають усі ті дивні та несподівані смакові уподобання вагітних, і кава нерідко стає таким об’єктом бажання. Якщо у вас немає серйозних медичних протипоказань, ви можете без зайвих тривог продовжувати пити улюблений напій. Головне не захоплюватися (пам’ятаємо про 200 мг кофеїну на день). Щоб було спокійно, розбавляйте каву молоком. Щоб звести ризик до мінімуму, лікарі рекомендують випивати свою порцію кави з ранку.
Чи можна каву на пізніх термінах вагітності (3 триместри)?
В останньому триместрі знову зростає ризик, що дитина залишить тіло матері раніше, ніж потрібно, тому, якщо ви не впевнені у своєму здоров’ї та здоров’ї плода, у цей час краще знизити споживання кави до мінімуму. Багато досліджень вказують на те, що в третьому триместрі вагітності кава негативним чином позначалася на стан дитини (передчасні пологи, вагітність, що завмерла). З іншого боку, вчені схильні припускати, що матері, які випивають багато кави на пізніх термінах вагітності, також дозволяють собі інші сумнівні продукти (алкоголь, тютюн), а це дуже сильно спотворює картину досліджень.
Користь та шкода кави для вагітних
Як ми вже з’ясували, багато досліджень показали, що нерозумно пити каву (або взагалі будь-який напій, що містить кофеїн) під час вагітності у великих кількостях. На жаль, публікація цієї інформації свого часу породила безліч переписаних матеріалів, у яких вже неможливо було простежити зв’язок із оригіналом та побачити важливу згадку про кількість кофеїну. А тим часом, у випадку з кавою та вагітністю найголовніше – не перестаратися (як, втім, і у багатьох інших сферах нашого життя).
Користь кави при вагітності
Кава має безліч приємних і корисних ефектів, які нікуди не зникають, коли її п’є вагітна жінка. Так, наприклад, гарною ідеєю може стати кава для вагітних із низьким тиском. Завдяки впливу кофеїну тиск піднімається та самопочуття майбутньої мами покращується.
Також піде на користь вагітній каві з молоком: це гарне джерело кальцію, яке таке потрібне для гармонійного розвитку дитини та підтримки здоров’я матері. Латте – ідеальний кавовий напій при вагітності: більший обсяг чашки займає молоко, яке одночасно зменшує дію кофеїну та заповнює запаси кальцію.
Кава – ефективний засіб проти набряків, властивих вагітним (сечогінна дія).
Не варто забувати і про те, що вагітним жінкам корисно перебувати в хорошому настрої, а кава точно сприяє його підйому.
Шкідливість кави при вагітності
Як ми пам’ятаємо, існує версія, що споживання кофеїну під час вагітності може збільшити ймовірність безпліддя, уроджених дефектів, викидня, мертвонародження, передчасних пологів та затримки росту плода. Однак дана версія не є достатньою мірою доведеною .
Зате абсолютно точно ми знаємо, що кава буде шкідлива вагітним жінкам, які мають схильність до гіпертонії (підвищений тиск) та тахікардії (прискорене серцебиття), а також тим, у кого спостерігається нестача кальцію, калію та фосфору (кофеїн незначно сприяє вимиванню цих елементів). . Також кава протипоказана жінкам з гіпертонусом (додаткова стимуляція кофеїном справді може спричинити викидень).
Ще один неприємний наслідок прийняття кави вагітними – це додаткова стимуляція систем виділення. Не дуже приємна штука, враховуючи, що жінці в положенні і так хочеться в туалет частіше звичайного. Втім, будь-яке питво стимулює наші нирки працювати активніше, тож це спірний аргумент «проти».
Яка кава безпечніша під час вагітності?
Якщо відмовлятися від кави ви не готові, але хочете мінімізувати можливі ризики, варто заздалегідь розібратися, який саме вид кави найкраще підійде вам.
Натуральна зернова кава
У класичній каві, приготованій із зерна, вміст кофеїну є найбільш високим, особливо якщо кава приготовлена в турці, а бленд включає високий відсоток робусти (в цьому сорті кави кофеїну майже вдвічі більше, ніж в арабіці). Варто випивати не більше однієї чашки на день, а також звертати увагу на вміст бленди (співвідношення робусти до арабіки).
Стандартна чашка американо (70 мл), еспресо (30 мл) або капучіно (180 мл) містить близько 50-70 мг кофеїну (в них використовується одна і та ж кількість кави – 1 шот).
Розчинна кава
У розчинній каві в більшості випадків міститься менше кофеїну, ніж у зерновій. Лікарі вважають, що вагітна жінка може дозволити собі до двох порцій такого напою. 1 чайна ложка (без гірки) розчинної кави містить 30-50 мг кофеїну.
Кава без кофеїну
Мабуть, найбезпечніший варіант – для тих, кому аромат і ритуал важливіші за ефект, що виробляється. У декафі кофеїн видалений на 97-99%, а отже будь-які ризики зводяться практично до нуля. Одна порція кави без кофеїну містить від 3 до 6 мг кофеїну.
Альтернатива кави
Якщо з якоїсь причини кава вам протипоказана (навіть без кофеїну), а зберегти улюблений ритуал хочеться, завжди можна спробувати зробити заміну та скуштувати напої з цикорію чи ячмінного зерна. Вони кофеїн немає зовсім.
Підведемо підсумки
Якщо вагітна жінка та її майбутня дитина не мають відхилень у здоров’ї, допустимо випивати на день по 1-2 чашки кави із загальним вмістом кофеїну не більше 200 мг*. При цьому оптимально вибирати кавові напої з молочними продуктами (капучино, латте, раф), остерігатися міцної кави та вибирати ранковий час для насолоди своїм улюбленим еліксиром бадьорості.
Жінки, які мають наступні діагнози, повинні утриматися від кави: фетоплацентарна недостатність, гестоз, недокрів’я, гіпертензія, відсутність апетиту, захворювання ШКТ, тахікардія, безсоння, токсикоз.
*У цій статті узагальнено найкращі дослідження доказової медицини різних років. Тим не менш, вона не є керівництвом до дії, тому перед тим, як дозволити собі каву під час вагітності, обов’язково порадьтеся зі своїм лікарем.
Здоров'я
Як позбутися чорних крапок на носі: способи, які можна застосувати вдома

Проблема появи відкритих комедонів у так званій Т-зоні може почати турбувати ще у підлітковому віці, коли багато залежить від гормонів. Але якщо вона супроводжує тебе і в зрілості, варто подумати про її рішення. Для цього є багато дієвих способів, і ми підкажемо, як позбутися чорних крапок, щоб твоє обличчя завжди виглядало чистим і сяючим. (більше…)
Здоров'я
Гречана дієта: меню на 14 днів

Гречана дієта на 14 днів – ефективний і здоровий спосіб схуднути. У цій статті ви знайдете готове меню на два тижні, яке допоможе вам скинути зайву вагу та покращити загальний стан організму. Спробуйте гречку в різних комбінаціях та насолоджуйтеся результатом! (більше…)
-
Смачно2 місяці ago
Меню на Новий рік 2024 – рік Дракона: варіанти страв, оригінальні рецепти
-
Любов і секс2 місяці ago
100+ смс коханому чоловікові своїми словами, які завоюють його серце
-
Дім2 місяці ago
Топ-15: Рейтинг найкращих пральних машин 2023 року
-
Мода3 місяці ago
Найкращі бритви для жінок 2023
-
Гороскоп2 місяці ago
23 жовтня – який знак зодіаку: Гороскоп на 23 жовтня
-
Імена2 місяці ago
Імена для котів-хлопчиків: основні принципи, традиційні та оригінальні ідеї на будь-який випадок
-
Новий рік 20243 місяці ago
Що подарувати на Новий рік? 250 ідей подарунків на Новий рік 2024
-
Здоров'я2 місяці ago
Як горіх: Як накачати попу вдома – безкоштовно, ефективно та швидко!