Connect with us

Tech

Криптовалюта: що це та як працює

Published

on

Криптовалюта: що це та як працює
Криптовалюта: що це та як працює

В основі роботи криптовалюти лежить сучасна технологія блокчейн. Хтось вважає, що за криптовалютами майбутнє. Інші вважають, що біткоін, ефіріум та інші цифрові монети – лише міхур, який скоро лусне. Тим часом криптовалюті вже 14 років. Ми розібралися, як працює технологія і для чого потрібні нові гроші.

Що таке криптовалюта?

Криптовалюта – це цифрові гроші, в основі яких лежить спеціальний цифровий програмний код. Якщо звичайні купюри можна підробити та розплатитися ними в магазині, скориставшись неуважністю продавця, то з криптовалютами так не вийде. Справа в тому, що вони створені на основі розумної технології блокчейн. Докладніше ми писали про нього тут.

Можна припустити, що технологія блокчейн працює за принципом електронного щоденника. На кожній сторінці (блоці) – безліч складних завдань, які потрібно вирішити. Спробувати це може кожен – і Петя, і Коля, і бухгалтер Оля. Проте своїм розумом ці завдання не вирішити. Потрібен калькулятор, причому дуже потужний. Це спеціальні пристрої, що складаються із великої кількості процесорів.

«Суперкалькулятори» Петі, Коли та Олі приступають до вирішення завдань, і в якийсь момент їм вдається розгадати все, що є на сторінці, та привести обчислення до спільного знаменника. За таку роботу власники пристроїв отримують нагороду у вигляді криптовалюти, наприклад, біткоїну.

Такий процес розгадування завдань називається майнінгом, що перекладається з англійської як «добуток». Старателям потрібна кирка, щоб отримати золото, а майнерам потрібні спеціальні пристрої з великою кількістю процесорів, щоб отримати криптовалюту. Велика кількість пристроїв для майнінгу, що знаходяться в одному місці, називаються майнінговими фермами.

Advertisement

Особливості криптовалют

На відміну від звичайних купюр, які має право емітувати (тобто випускати) тільки Центральний банк, криптовалют не має єдиного центру емісії. Вирішувати завдання та розгадувати блоки може кожна людина, у якій би точці земної кулі вона не знаходилася. Криптовалюту може видобути і Петя із Саратова, і Томас із Мюнхена, і Ньоман із індонезійського Балі. Головна умова – наявність розумного пристрою, електрики та інтернету.

Відсутність єдиного емісійного центру називається децентралізація. З одного боку, це перевага, оскільки децентралізація дає незалежність від одного людини, компанії чи держави. З іншого боку, це несе певні ризики, оскільки Центробанк якоїсь країни виявляється просто не в змозі контролювати ситуацію.

Варто знати, що кількість деяких криптовалют звісно. У випадку з біткоїном це 21 млн. монет. Перші 60% біткоїнів було видобуто за перші чотири роки, тобто з 2008 до 2012 року. Тоді завдання у щоденника були простими – їх міг вирішувати звичайний домашній комп’ютер, а нагорода була дуже щедрою – за один день можна було видобути кілька біткоїнів (тепер ціна одного біткоїну ≈ $39 000). Чим ближче кінцеве число, тим завдання стають складнішими – для їх вирішення потрібні потужні пристрої.

Дві піци за 10 000 біткоїнів

Це зараз один біткоїн, що називається, на вагу золота. Проте раніше майнери шанували цифрові монети за пустощі. У 2010 році американський програміст Ласло Хейніц купив дві піци Papa John’s за 10 000 біткоїнів. На той момент ця сума становила $25, за поточним курсом близько $390 млн.

В дуже дорогих витратах визнавалися і українці. Голови компаній на свої перші біткоїни купують футболки. Наприклад, один, колись віддавши за неї 12 біткоїнів – на той момент менше $5, за потоковим курсом – близько 250 тисяч гривень.

Advertisement

Тепер цю футболку тримаю, бо це найдорожча футболка, яка є в моєму гардеробі “, – розповідають для Бадабума.

Криптовалюта у законодавстві

З на липень 2022 року в Україні досі не набув чинності закон про цифрову валюту. Проте криптовалюта – це майно. Тобто ним можна розпоряджатися так само, як, наприклад, квартирою, машиною чи акціями якоїсь компанії.

« У зв’язку з тим, що криптовалюта визнана майном, під час її продажу необхідно сплачувати ПДФО .».

В Україні також точаться розмови про визнання криптовалюти платіжним засобом. Проте НБУ займає щодо цього досить жорстку позицію.

Де купити криптовалюту?

Перш ніж видобувати чи купувати криптовалюту, важливо зрозуміти, що це досить ризикована інвестиція. По-перше, курс біткоїну, ефіріуму та інших альтернативних монет (альткоїнів) досить волатильний – за день ціна може змінюватись на 10-30% як в один, так і в інший бік. По-друге, криптовалюту визнають далеко не всі країни світу, що також створює певні ризики.

Advertisement

« Криптовалюта є високоризикованою інвестицією , – попереджають банкіри. Є приклади, коли люди отримували високий дохід від інвестування у криптовалюту, проте за статистикою набагато більше інвесторів втратили гроші. Тим не менш, криптовалюта є потенційним інструментом для інвестування, до якого слід ставитися з великою обережністю і точно не вкладати всі власні чи позикові кошти ».

Найпростіший спосіб купити криптовалюту – через обмінники. Сплатити покупку можна за допомогою банківської картки, платіжних систем, за номером телефону чи готівкою. За купівлю передбачено комісію близько 1-2%.

Придбати цифрові активи можна безпосередньо у продавця. Для цього було створено p2p-платформу (англ.: person to person, або «від людини до людини»). У цьому випадку один користувач укладає угоду з іншим користувачем, а сервіс виступає як гарант.

Купити криптовалюту можна також на біржі. Однак цей спосіб вважається менш вигідним порівняно з двома іншими. Оскільки торгові майданчики вважають за краще не займатися продажем безпосередньо приватним особам, вони встановлюють досить високу комісію – від 5% і від.

Як зберігати криптовалюту?

Інвестор має кілька варіантів зберігання своєї криптовалюти:

Advertisement

Біржа  . Централізовані криптовалютні біржі називають CEX. Це Binance, Coinbase і т.д. На них досить просто купувати та продавати криптовалюту, а також заводити та виводити звичайні гроші. Проте за нинішніх умов зберігання на біржі не можна назвати повністю безпечним.

Гаманці  . Вони бувають двох видів – холодний та гарячий. Гарячий гаманець підключений до Інтернету Холодний – не підключений. Найзахищенішим варіантом вважається холодний гаманець.

Платіжні системи  . Баланс електронних платіжних систем також підходить для зберігання криптовалюти. Це PayPal, WebMoney, Advanced Cash, Payeer тощо. Але важливо уточнювати умови безпосередньо перед роботою із платіжною системою – через санкції вони можуть змінитися.

На сьогоднішній день лише кількість майнерів біткоїну становить понад 300 000 осіб, а в певний момент Україна займала топові позиції в світі щодо майнінгу цієї криптовалюти. При цьому треба враховувати, що це приблизно цифра, оскільки більшість майнерів у тіні.

Петро Дворянчук, засновник DV.Consulting,
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Tech

Найкращі додатки для йоги 2024

Published

on

Найкращі додатки для йоги 2023

Yoga Studio від Gaiam — наш вибір найкращого додатка для йоги завдяки тематичним заняттям, простоті використання та доступності. (більше…)

Continue Reading

Tech

Найкращий безкоштовний VPN 2024 року

Published

on

Найкращий безкоштовний VPN 2023 року

Наші експерти порівнюють найкращі безкоштовні VPN і перевіряють, чи справді вони такі хороші, як здаються. (більше…)

Continue Reading

Tech

Найкращі додатки для вивчення іноземних мов у 2024 році

Published

on

Найкращі додатки для вивчення іноземних мов у 2023 році
HOLA, BONJOUR, KONNICHIWA, assalamu alaikum, і привіт!

Яку б мову ви не намагалися вивчити, додатки для вивчення іноземних мов можуть допомогти вам збільшити словниковий запас і покращити розуміння культури та звичаїв країни. Ми протестували кілька програм і курсів, щоб вивчити іноземну мову, і хоча якість може відрізнятися залежно від вибраної мови, ці мої улюблені. (більше…)

Continue Reading

Рекомендую купувати іграшки для дітей в наших партнерів.

1488 Dating Б'юті Бьюті-поради В Відносини у парі Д Дієти Знайомства Знайомства з іноземцями Зрада Користь Користь та шкода Краса Любовне листування М Народні прикмети Новий рік 2024 П Подарунки Поради Прикмети Р Рік якої тварини Чоловічі імена Шкода Який знак зодіаку аллах девід лейн догляд за особою екстремізм забавно закони знання мусульмани мухаммад оптична ілюзія пророк Мухаммед психологічний тест скандали скраби тероризм цікаво що означає 1488 іслам

Advertisement Забрати 50 грн зараз

Цікаве