Connect with us

Сім'я

Моя дитина мене б’є та кусає, якщо чимось незадоволений. Що робити?

Published

on

Дитина кусається і б'є маму по обличчю

Шукаємо справжні причини

Часто малюки раптом починають бити батьків і кусатися, і це сильно збиває з пантелику. Здається, що дитина робить це навмисне. Насправді, звичайно, ні: останнє, чого хочуть маленькі діти, — це завдати болю мамі чи татові. Але що робити, якщо дитина-дошкільник при найменшому невдоволенні б’є батьків? Розповідає психолог Єлизавета Іванчук.

Насамперед треба зрозуміти, що така поведінка не є «хорошою» чи «поганою». Так, будь-яка фізична агресія в суспільстві табуюється і вважається неприпустимою поведінкою, але будь-якому психологу ясно, що поведінкова реакція — це маркер, яким можна судити про внутрішній стан людини. Якщо ваша дитина вдарила вас, не намагайтеся сварити її або покарати, постарайтеся визначити причину такої поведінки.

Отже, які можуть бути фактори, що викликають у дитині бажання вдарити батька:

 1. Вираз емоцій
  Нам, дорослим, здається, що виявляти емоції це просто. Але насправді і цій навичці дитини необхідно навчати. Не завжди удари свідчать про те, що дитина сердиться, гнівається, в люті.
  У моїй практичній роботі зустрічалася дівчинка, яка щосили била маму, коли її переповнювала любов, просто по-іншому висловити це почуття дитина поки не вміла. Але навіть якщо дитина б’є вас від злості, не поспішайте ставити її в кут – адже удар є природною реакцією маленької людини.
  Поговоріть з ним про його переживання, скажіть: Ти зараз сердишся, я тебе розумію. На твоєму місці я відчувала б те саме!». Вчіть дитину розпізнавати власні емоції та висловлювати їх відповідно до вимог, що пред’являються у суспільстві. Запропонуйте малюку альтернативний спосіб прояву емоцій – побити подушку, намалювати те чи інше почуття, програти у сюжетно-рольовій грі.
 2. Спостереження дитиною фізичної агресії

  Перегляд фільмів, телепередач, мультфільмів, де систематично проявляється фізична агресія, є для дитини негласним дозволом застосування таких самих методів. Нерідко батьки припускаються помилки, включаючи телевізор у квартирі у фоновому режимі, наприклад, поки мама готує обід. Дитина ж зчитує всю інформацію, яку отримує ззовні, та приймає її як інструкцію до дії.

 3. Застосування фізичного насильства по відношенню до самої дитини
  Якщо ви дозволяєте собі шльопнути малюка по попі , потріпати за вухо або взагалі ударити ременем, то не варто дивуватися, що дитина відповідає вам тим же. Дитина, яка є жертвою фізичного насильства, обов’язково транслюватиме агресію зовні, а батько — це найближча людина, у відносинах з якою дитина і пробує всі можливі моделі комунікації.
  У моїй практиці була сім’я, в якій дитина систематично використовувала фізичну агресію по відношенню до мами, а потім з’ясувалося, що мама змалку б’є малюка ременем

  Зверніть увагу: навіть якщо дитину, наприклад, у дитячому садочку б’ють такі ж дітлахи, повертати агресію, швидше за все, вона буде вдома.

 4. Перевірка кордонів
  Щоб визначити межі допустимого, дитині їх необхідно порушити. Дитина щоденно перевіряє навколишнє середовище на міцність, задаючи собі питання: «а що буде, якщо я зроблю так?». У  побудові кордонів малюкові потрібна допомога, але для початку визначте собі, що ви вважаєте припустимим, що — ні. Чи можна вас ущипнути, поплескати по спині – і чітко поясніть це дитині. Вкрай важлива послідовність – якщо ви дозволили, то йти назад буде пізно, вимоги, що пред’являються до дитини, змінюватися не повинні.
 5. Привертання уваги
  Ви весь день перебуваєте на роботі, забираючи дитину з садка, мовчки садіть у машину, потім готуєте вечерю, а дитина заважає вам, намагаючись привернути вашу увагу? Звичайно, наступним способом оволодіти увагою мами буде вдарити її. Після удару мама, зрозуміло, почне лаятись, але мету малюка буде досягнуто – він отримає заповітну увагу, задовольнить свою першочергову потребу. Постарайтеся частіше грати з дитиною, причому дозвольте їй вибирати ігри самостійно, частіше обіймайте її, кажіть, як сильно ви її любите.
 6. Потреба у фізичній активності
  У дитини енергії набагато більше, ніж у дорослої людини. Відповідно, цю енергію потрібно виплескувати. Сучасні батьки витрачають багато сил на інтелектуальний розвиток дитини, віддаючи його майже з восьми місяців на різні дитячі курси, англійську мову, ментальну арифметику, курси програмування, але забуваючи про те, що малюку просто необхідна фізична активність.
  Краще займіть малюка цікавим йому видом спорту, не обов’язково займатися цим професійно: цілком достатньо буде стрибків на батуті або звичайних танців, дитині просто потрібно рухатися і виплескувати енергію, що накопичилася. Якщо такої можливості не буде, дитина виплескуватиме цю енергію на найближчу йому людину — маму чи тата.

Отже, як ви бачите, причин, через які діти можуть вдарити своїх батьків, досить багато. Я перерахувала лише небагато, але найпоширеніші. Якщо агресія дитини не зникає, краще звернутися за допомогою до грамотного психолога, який зможе визначити причини появи такої агресії та скоригувати її.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Сім'я

Що має вміти дитина в 4 місяці

Published

on

Що має вміти дитина в 4 місяці

Батьки уважно спостерігають за улюбленим немовлям та цікавляться всіма змінами, які відбуваються у його фізичному та інтелектуальному розвитку. Дізнаємося в експертів, що має вміти дитина в 4 місяці. (більше…)

Continue Reading

Сім'я

Що подарувати на річницю весілля

Published

on

Що подарувати на річницю весілля

Який вибрати подарунок на річницю весілля, які річниці весілля бувають і що подарувати чоловікові, дружині чи друзям. (більше…)

Continue Reading

Сім'я

Річниця весілля 5 років – яке весілля, як відзначити

Published

on

Річниця весілля 5 років - яке весілля, як відзначити

Що подарувати на річницю весілля 5 років? Ідеї, як відзначити перший ювілей сім’ї. (більше…)

Continue Reading

Рекомендую купувати іграшки для дітей в наших партнерів.

1488 Dating Б'юті Бьюті-поради В Відносини у парі Д Дієти Знайомства Знайомства з іноземцями Зрада Користь Користь та шкода Краса Любовне листування М Народні прикмети Новий рік 2024 П Подарунки Поради Прикмети Р Рік якої тварини Чоловічі імена Шкода Який знак зодіаку аллах девід лейн догляд за особою екстремізм забавно закони знання мусульмани мухаммад оптична ілюзія пророк Мухаммед психологічний тест скандали скраби тероризм цікаво що означає 1488 іслам

Advertisement Забрати 50 грн зараз

Цікаве