Connect with us

Сім'я

Що має вміти дитина в 4 місяці

Published

on

Що має вміти дитина в 4 місяці

Батьки уважно спостерігають за улюбленим немовлям та цікавляться всіма змінами, які відбуваються у його фізичному та інтелектуальному розвитку. Дізнаємося в експертів, що має вміти дитина в 4 місяці.

Перший рік життя дитини – хвилюючий час для батьків. Здорове немовля активне і життєрадісне, швидко набирає вагу, росте і вчиться новим рухам. Якщо дорослі знають, що має вміти дитина у 4 місяці, вони більш усвідомлено спілкуються з малюком, допомагають йому у розвитку та не бояться природних змін, через які проходять усі діти на першому році життя. Розповідаємо про фізичні, когнітивні та сенсорні особливості чотиримісячних дітей.

Зміст статті

Корисна інформація про чотиримісячного малюка

Індивідуальні особливості Кожна дитина росте у своєму темпі, а її розвиток багато в чому визначається спадковістю, особливостями пологів , вигодовуванням та обстановкою в сім’ї.
Вроджені рефлекси До 4 місяців практично йде м’язовий тонус у руках, але ще невеликою мірою присутній у нижніх кінцівках.
Норма збільшення ваги За місяць – 800 г
Норма збільшення росту За місяць – близько 2,5-3 см
Слух Маля чує краще, добре розрізняє знайомі голоси, із задоволенням слухає музику низьких тонів і не любить високі звуки. Деякі діти похитують головою в такт музиці

Фізичний розвиток дитини на 4 місяці

Найважливіше на першому році життя – показники фізичного розвитку. Якщо дитина нормально набирає вагу, росте і добре спить — значить, вона здорова, а батьки правильно її доглядають.

Яка вага у немовляти

До цього віку малюк важить удвічі більше, ніж при народженні. Майже завжди хлопчики більші за дівчаток. У чотири місяці вони важать у середньому 7 кг, а дівчатка – 6,4 кг . Вчені з Бразилії з’ясували, що діти, які отримують грудне молоко , зазвичай набирають вагу повільніше за малюків на штучному вигодовуванні.

Яке зростання у дитини в 4 місяці

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, до 4 місяців хлопчики виростають до 63,9 см, а дівчатка – до 62,1 см.

Advertisement

Окружність голови та грудей

Ці показники також вимірюють щомісяця, починаючи з народження малюка. У доношених дітей коло голови за перший рік життя збільшується в середньому на 12 см. До чотирьох місяців обхват голови і грудної клітки вирівнюються і становлять 40-41 см.

Рухова активність

М’язи спини вже досить зміцніли, координація стала кращою, тому дитина перевертається зі спини на бік, піднімає голову та плечі. Лежачи на животі, впевнено спирається на руки, прогинається і робить «ластівку».

Швидко формуються кистьові навички. Крихітка добре тримає пляшечку , вистачає брязкальце, перекладає її з руки в руку, у ванній плескає долоньками по воді.

Сидіти поки що не вміє, тому дитину рекомендують підсаджувати за допомогою подушок. Щоправда, щоб не нашкодити розвитку, активізувати цей процес штучно не варто, адже в деяких дітей здатність самостійно сідати формується до дев’ятого місяця життя.

Проблеми з кишковими коліками , які часто мучили немовля в перші місяці життя, стають не такими гострими. Болі в животі турбують менше та рідше. Батьки можуть зітхнути з полегшенням: чотиримісячні малюки більшу частину дня проводять у гарному бадьорому настрої.

Advertisement

Психічний розвиток дитини на 4 місяці

Здорове і гармонійно розвивається немовля веде насичене життя. Окрім їжі, він цікавиться квітами, формами, звуками, але найбільше дитину займає спілкування.

Увага

Чотиримісячний малюк активно реагує на шум, повертається до його джерела та з цікавістю прислухається до звуків, які видає сам. Він може досить довгий час затримувати погляд на його обличчі або предметі, що зацікавив, усміхається і відгукується на ім’я.

Слиновиділення та ссання пальців

Помітно збільшується виділення слини, тому що малюки пізнають світ, спрямовуючи свої пальці та захоплені предмети до рота. Якщо малюк хвилюється, він смокче палець або кулак. Ці рухи легко знімають психічну напругу, і малюк заспокоюється. Коли інтервал між їдою занадто великий, голодний непосида може смоктати пальці рук і ніг між годуваннями.

Особливості плачу

До чотирьох місяців активізуються слізні залози. Якщо раніше дитина більше кричала, то тепер під час плачу з’являються сльози . Гучний крик використовується, щоб висловити потреби і дати сигнал про незручності, голод, болі в животі, утруднене дихання при нежиті .

Норми сну вночі та вдень

Міцний здоровий сон – це основа для нормального фізичного та психічного розвитку, адже недосипання у дітей набагато небезпечніше, ніж нестача сну у дорослого.

Advertisement

Норми сну у кожної дитини на 4 місяці індивідуальні. У цьому віці діти зазвичай сплять 9-12 годин уночі.

Вдень у них, як правило, два сни по 2-3 години. Деяким малюкам комфортно спати вдень тричі по 1,5-2 години. Є й такі, хто має короткі сни 4-5 разів.

Соціальний розвиток дитини на 4 місяці

Соціальний розвиток дитини на 4 місяці

Відносини малюка з дорослими в сім’ї стають глибшими та усвідомленими. Дитина чітко розуміє, де «свої», радіє спілкуванню із знайомими людьми, відповідає на звернення за допомогою міміки, посмішки, гуляння, сміється у відповідь. Він усвідомлює, що «чужі» з’являються у житті рідко і вчиться виявляти адекватну реакцію на сторонніх, що відповідає нормам соціуму (6) .

Розуміння своєї ролі

У чотири місяці дитина проходить через важливий етап розвитку — починає розуміти, що на деякі події впливає вона сама. Це відкриття турбує дитину та викликає нетривалу кризу.

Емоційний досвід

Маленькі діти чудово розуміються на інтонації дорослих, люблять розглядати обличчя мами чи тата і чіпати їх руками. Коли до них звертаються спокійно, доброзичливо з посмішкою, реагують комплексом пожвавлення. Грубий тон і крик майже завжди викликають переляк та плач.

Advertisement

Досвід тактильних відчуттів

Чотири місяці – час формування тактильного досвіду. Запропонуйте малюкові помацати різні за фактурою іграшки , тканини, предмети. Підвісьте над ліжечком дзеркало, що не б’ється, і поспостерігайте, як дитина тягтиметься до нього, розглядати власне відображення і навіть будувати гримаси. Дуже важливим є дотик. Найчастіше беріть малюка на руки, обіймайте та гладьте.

Мовний розвиток дитини на 4 місяці

Перші тижні життя відносяться до так званого етапу розвитку доречів. У чотири місяці діти активно гуляють – видають протяжні голосні звуки “а”, “о”, “и”, “у”, поєднуючи їх з приголосними “к”, “г”, “х”. Крихітка замовкає, коли до нього звертаються знайомі дорослі, і відповідає на звернення «огуканням».

Ігри для розвитку мови

Пограйте з дитиною:

«Йде коза рогата, За малими хлопцями: Забодаю, забодаю, забодаю».

Він весело сміятиметься при наближенні «кози» з двох пальців.

Advertisement

Спілкуючись з малюком, проспівуйте різні звуки, надуйте щоки, висовуйте язик, облизуйте губи. Нехай малюк спостерігає і намагається наслідувати вас.

Здоров’я дитини на 4 місяці

Чи не пропустіть плановий прийом у педіатра. Лікар огляне малюка, виміряє його зростання, вагу, оцінить стан шкірних покривів та фізичний розвиток. Якщо потрібно, дасть направлення для консультації до інших фахівців.

Зір

Дитина може розрізняти більше кольорів і відтінків, здатна стежити за предметами, що рухаються. Зміцнюються м’язи очей. Якщо була невелика косоокість , до цього віку вона проходить.

Сечовипускання та дефекація

У чотири місяці малюк мочиться до 10-15 разів на день. Частота дефекації при грудному вигодовуванні – від двох до 6-7 разів, а на штучному – від одного до чотирьох разів.

Планова вакцинація

Якщо немає протипоказань щодо здоров’я, у цьому віці дітям роблять четверту вакцинацію ВГВ-4 (проти гепатиту B), третю вакцинацію АКДС – проти дифтерії, кашлюку та правця, третю вакцинацію проти гемофільної інфекції та поліомієліту. Щеплення, включені до Національного календаря, можна зробити безкоштовно.

Advertisement

Ріжуться зуби

У деяких дітей після чотирьох місяців можна помітити, як молочні зуби починають проштовхуватися крізь ясна. Першими з’являються передні різці нижньої щелепи. Так називають нижні передні зуби.

Прорізування – непростий етап у житті будь-якої дитини. Збільшується слиновиділення, малюк відчуває незручності, стає більш примхливим, гірше спить. Відволіктися і помасажувати ясна допомагають іграшки-гризунки . Якщо самопочуття погане – не давайте ліки самі, а порадьтеся з лікарем.

Скільки їсть немовля

Корисним на першому році життя вважається грудне молоко, воно сприяє правильному розвитку та зміцненню імунітету . Годування в цьому віці проводять за потребами дитини, але не менш як шість разів на день. Кількість молока чи суміші за раз – близько 200 г, а обсяг за день – 1/6 ваги дитини.

Чи можна вводити прикорм дитині у 4 місяці

Це питання вирішується індивідуально. Якісь діти готові до прикорму раніше, а якісь пізніше. У вітчизняній практиці прикорм починають із чотирьох місяців, але, за рекомендаціями ВООЗ, оптимально вводити прикорм немовлят із шести місяців.

До півроку шлунково-кишковий тракт ще виробляє всі необхідні ферменти для засвоєння іншої їжі, крім материнського молока (7) . Щоб вирішити питання про доцільність прикорму для свого малюка, порадьтеся з педіатром.

Advertisement

Коментарі педіатрів

Про те, що вміє робити дитина в 4 місяці, розповідає лікар-педіатр клініки «Мій Сімейний лікар» Владислав Шевчук:

— У чотири місяці у дитини формуються звички, а її мозок поєднує фази сну, тому малюк тепер спить довше за 20 хвилин поспіль. Якщо батьки качають немовля для засинання, це увійде до його звички — інакше він уже не засне, у нього порушуються сон та поведінка. Тому важливо змінювати методи засипання .

Популярні запитання та відповіді

На питання про особливості розвитку та здоров’я дівчаток та хлопчиків у віці 4 місяців, про те, що вміє робити дитина у цей період і як можуть допомогти їй мама та тато, відповідає лікар-педіатр «СМ-Клініка» Тетяна Бурмус .

Як батьки можуть допомагати розвитку дитини?

— Зміцнити м’язи та розвинути фізичні навички допоможуть спеціальні вправи для дітей грудного віку, щоденна гімнастика та масаж . Як правило, цим нехитрим навичкам батьків навчає педіатр під час профілактичних оглядів. Вправи можна проводити самостійно, а масаж краще довірити фахівцю.

 • У чотири місяці з’являється взаємозв’язок між бажанням та дією. Предмети, які викликають інтерес у дитини, можна відкласти трохи далі. У спробах дотягнутися, він виявлятиме фізичну активність, що допоможе зміцнити м’язи тіла. Можна перекладати улюблені іграшки в різні боки – це провокуватиме малюка перевертатися з одного боку на інший.
 • Для підтримки та розвитку зорового контакту показуйте дитині книжки з картинками, яскраві великі зображення: сонце, зелену траву, тварин.
 • Для розвитку органів чуття знайомте немовля з різними предметами. Нехай дитина обмацує книжки, що шарудять, речі різної щільності, форми і текстури.
 • Забезпечте крихту безпечними за хімічним складом та чистими іграшками. У чотири місяці добре розвинений хапальний рефлекс, дитина довго утримує предмет у руці, пробує його на смак.
 • Іграшки можна і потрібно тягнути до рота — для малюка це важливий орган дотику. З його допомогою він не лише пробує світ на смак, а й готується до прорізування зубів.
 • Дитина почала прислухатися до звуків? Значить, у батьків з’являється привід познайомити його з прекрасною класичною музикою. Вона розвиває дитячий мозок і пробуджує творчі задатки, добре заспокоює та нормалізує сон. Враховуючи фізіологічні особливості у сприйнятті звуків, класичну музику випускають у спеціальній обробці для дітей. За спостереженнями рекомендується музика Моцарта, Гайдна, Шуберта, Бетховена, Вівальді, Чайковського.
 • До чотирьох місяців немовлята вже розрізняють інтонації, тому батьки повинні постійно розмовляти зі своїми дітьми, не сюсюкати, а вимовляти слова чітко та повільно. Це стимулює формування мовних навичок у майбутньому.
 • Розвиток не може бути повноцінним без правильного збалансованого харчування та щоденних прогулянок на свіжому повітрі. Після них підвищується апетит, покращується кровообіг, сон стає спокійнішим і глибшим. Перепади температур сприяють загартовуванню , а сонячні промені необхідні вироблення вітаміну D.

Чи потрібний режим дитині в 4 місяці?

— Необхідно дотримуватись режиму прийому їжі, сну та неспання. Час прогулянок батьки вибудовують залежно від погодних умов та поведінки дитини на вулиці. Виходити гуляти можна як під час сну, так протягом неспання малюка.

Корисно плавати не менше 3-4 разів на тиждень, без урахування гігієнічних процедур. Купатися бажано в один і той же час. Перед процедурою дитина має бути ситим і задоволеним. Краще погодувати малюка за 1-1,5 години до заняття. Якщо після плавання він залишається активним, сеанси краще проводити вранці чи вдень. Якщо малюк заспокоюється, заняття варто перенести на вечір, ближче до сна.

Advertisement

Масаж бажано проводити у першій половині дня. Не перевтомлюйте, не перевантажуйте малюка. Все добре в міру.

Чому дитина у 4 місяці погано спить уночі?

— Нервово-психічний розвиток дитини змінюється, прокидається інтерес до навколишнього світу, що за нераціонального режиму може порушити сон. Нижче основні причини, чому малюк погано спить вночі.

 1. Сильне перезбудження – активне емоційне навантаження перед сном, яке викликали тривалий надмірний шум, надмірне веселощі, нові люди в оточенні, гаджети.
 2. Перевтома – неправильно підібраний час для фізичного розвитку – масажу, плавання, гімнастики.
 3. Неправильний режим: занадто короткий і рідкісний денний сон, тривале неспання та пізнє відходження до нічного сну. При регулярному перерегулі в організмі накопичуються гормони стресу кортизол і адреналін, сонні цикли порушуються. Якщо не усунути негативні фактори, сон дитини стає поверхневим та тривожним. В результаті він часто прокидається і спить тільки на грудях, під час заколисування або з соскою у роті.
 4. Режим неспання матері-годувальниці. Діти покладаються на материнські гормони, особливо мелатонін, який допомагає їм заснути. Якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, а мама веде «нічний спосіб життя», чекайте, що до вас на «вечірку» приєднається і ваше маля. Вночі потрібно спати.
 5. Харчування. Деякі діти залишають собі 1-2 нічних прийомів їжі. Якщо до цього мама давала груди або пляшечку щоразу, щоб дитина заснула, і годувала до повного засинання, навіть якщо вона сита, то може сформуватися залежність від необхідності поїсти, щоб заснути.
 6. Скарги на кишкові коліки, дерматит та інші захворювання.
 7. З чотирьох місяців у дитини з’являються перші зуби. У гострий період – у перші 2-3 дні, коли турбує біль, порушується сон.
 8. Дискомфорт: мокрий підгузник , незручний тісний одяг. Більш чутливі діти можуть гостро реагувати на обстановку навколо: некомфортну температуру, вологість, сторонні звуки та освітлення під час засинання. Все може призводити до накопичення гормонів стресу та позбавляти дитину гарного сну.

Якщо дитина не перевертається у 4 місяці, це норма?

– Це не привід для паніки. Потрібно з’ясувати причину.

Недоношені діти можуть відставати у психомоторному розвитку. Їм потрібно більше часу, щоб освоїти та закріпити нові навички.

Можливо, вага малюка перевищує норму і йому важко даються фізичні вправи. Він просто лінується. Так, немовлята теж можуть лінуватися. Коли харчування дитини недостатнє і організм відчуває дефіцит нутрієнтів, поява навичок теж відстає від норми.

Якщо малюк здоровий, але для його фізичного розвитку не застосовується щоденна гімнастика, що розвиває, нові вміння можуть формуватися із запізненням. Якщо дитина захворіла, наприклад, на ГРВІ , їй знадобиться час на відновлення витрачених ресурсів організму, які були спрямовані на боротьбу з інфекцією. Після відновлення розвиток продовжиться.

Advertisement

Деякі діти від народження відрізняються яскравою індивідуальністю. Не навчившись перевертатися, починають сидіти. Або, не вміючи повзати рачки, вже встають на ноги.

Є діти, яких потрібно навчати навичкам, спрямовувати до мети. Дитина здорова, але батькам потрібно прийти на допомогу і навчити її перевертатися. Регулярно займаючись з малюком, ви не тільки прищеплюєте та закріплюєте важливі навички, а й обмінюєтеся емоціями.

Що розуміє дитина у 4 місяці?

— Малюк цікавиться власними руками та ногами, грається з ними. Він захоплений навколишнім світом: тягнеться за предметами, вистачає та утримує їх. Може проявлятися бурхлива негативна реакція — різкий плач припинення зорового чи голосового контакту з коханою людиною. Маля починає бурхливо реагувати на позитивні емоції активним рухом рук і ніг з голосовим супроводом у вигляді попискування. Може голосно сміятися у відповідь гру з ним. Якщо у три місяці дитина тільки починала гуляти, то за чотири — гуляє тривалий час.

Що має насторожити у розвитку дитини на 4 місяці?

— Розвиток малюка в будь-якому віці може відрізнятись від загальних норм. Якщо ваша дитина під наглядом педіатра, і ці відмінності не значні, їх можна розцінювати як індивідуальні особливості. Цілком нормально, коли якісь вміння з’являться трохи пізніше чи раніше, ніж у решти дітей того ж віку. Однак є навички, які дитина має обов’язково освоїти у чотири місяці. Батьки повинні насторожитися та звернутися до педіатра, якщо малюк:

 • не може захопити предмет та утримати його 20-30 секунд;
 • не піднімається з опорою на ручки у положенні лежачи на животі;
 • не перевертається самостійно і не робить спроб;
 • не спирається ніжками об стіл, підлогу або іншу жорстку поверхню під час вертикалізації з утриманням у пахвах;
 • не тримає голову під час підтягування за обидві руки;
 • не виявляє відмітних емоцій побачивши батьків;
 • не цікавиться іграшками;
 • не реагує на джерела звуку.

Джерела:

 1. Weight-for-age Boys. WHO.
  URL: https://cdn.who.int/media/docs/default-source/child-growth/child-growth-standards/indicators/weight-for-age/wfa-boys-0-5-percentiles.pdf? sfvrsn=488e74e6_11
 2. Weight-for-age Girls. WHO.
  URL: https://cdn.who.int/media/docs/default-source/child-growth/child-growth-standards/indicators/weight-for-age/sft-wfa-girls-p-0-5. pdf?sfvrsn=b0026de7_18
 3. Elsa Regina Justo Giugliani. Growth in exclusivamente breastfed infants // Jornal de pediatria. 2019.
  URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30594467/
 4. Length-for-age Boys. WHO.
  URL: https://cdn.who.int/media/docs/default-source/child-growth/child-growth-standards/indicators/length-height-for-age/sft_lhfa_boys_z_0_2.pdf?sfvrsn=ebd98e93_9
 5. Length-for-age Girls. WHO.
  URL: https://cdn.who.int/media/docs/default-source/child-growth/child-growth-standards/indicators/length-height-for-age/sft_lhfa_girls_p_0_2.pdf
 6. Infant and young child feeding. WHO. 2021.
  URL: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Сім'я

Що подарувати на річницю весілля

Published

on

Що подарувати на річницю весілля

Який вибрати подарунок на річницю весілля, які річниці весілля бувають і що подарувати чоловікові, дружині чи друзям. (більше…)

Continue Reading

Сім'я

Річниця весілля 5 років – яке весілля, як відзначити

Published

on

Річниця весілля 5 років - яке весілля, як відзначити

Що подарувати на річницю весілля 5 років? Ідеї, як відзначити перший ювілей сім’ї. (більше…)

Continue Reading

Сім'я

Найкращі конструктори для дітей 2024

Published

on

Найкращі конструктори для дітей 2023

Розповідаємо про найкращі конструктори для дітей та розуміємо, як правильно вибрати ідеальний набір для дитини будь-якого віку. (більше…)

Continue Reading

Рекомендую купувати іграшки для дітей в наших партнерів.

1488 Dating Б'юті Бьюті-поради В Відносини у парі Д Дієти Знайомства Знайомства з іноземцями Зрада Користь Користь та шкода Краса Любовне листування М Народні прикмети Новий рік 2024 П Подарунки Поради Прикмети Р Рік якої тварини Чоловічі імена Шкода Який знак зодіаку аллах девід лейн догляд за особою екстремізм забавно закони знання мусульмани мухаммад оптична ілюзія пророк Мухаммед психологічний тест скандали скраби тероризм цікаво що означає 1488 іслам

Advertisement Забрати 50 грн зараз

Цікаве