Здоров'я
Що робити і що не робити, якщо вкусив кліщ? Як правильно витягнути кліща?

Практичний посібник до дії, підкріплений інструкцією від лікаря.
Чим небезпечні кліщі та які хвороби вони переносять
Існує приблизно 48 тисяч видів кліщів, але лише мала частина з них небезпечна для людини та тварин. Побоюватися потрібно лише іксодових кліщів, які можуть при укусі передати небезпечні захворювання, що спричиняють серйозні ускладнення здоров’я, інвалідність або навіть смерть.
Іксодові кліщі включають 241 вигляд.
Найнебезпечніші хвороби , які переносять кліщі:
- Кліщовий вірусний енцефаліт – гостре інфекційне захворювання, що вражає центральну нервову систему. Симптоми: головний біль, озноб, нудота, блювання, ниючий біль у кінцівках. Лихоманка триває 4-5 днів, потім пропадає і хвороба переходить у приховану фазу. Через 2 тижні з’являються ознаки ураження мозкових оболонок: світлобоязнь, сильний біль голови, що віддає в потилицю, відчуття оглушеності. Може призвести до запалення головного та спинного мозку, викликаючи серйозні неврологічні ускладнення, включаючи параліч та смерть.
- Кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) – інфекційне захворювання, що порушує роботу серцево-судинної системи, нервової системи та опорно-рухового апарату. Симптоми: біль голови, температура 38 градусів, слабкість, нездужання. Через два тижні на шкірі з’являються червоні плями зі світлим центром. Якщо вчасно не розпочати лікування, хвороба перейде у хронічну форму і дасть ускладнення на внутрішні органи.
- Моноцитарний ерліхіоз людини – інфекція вражає кістковий мозок, печінку, центральну нервову систему та шкіру. Симптоми проявляються через 1-2 тижні: озноб, висока температура, біль голови, слабкість, втрата апетиту.
- Гранулоцитарний анаплазмоз людини – інфекційне захворювання, яке спричиняє бактерія анаплазма. Симптоми схожі на грип: висока температура, головний біль і м’язи, іноді блювання і діарея. У людей зі слабким імунітетом може викликати проблеми зі зсіданням крові, ниркову та дихальну недостатність.
Що вам знадобиться для самостійного вилучення кліща
Перш ніж самостійно витягнути кліща, потрібно підготувати всі необхідні пристрої для витягування кліщів та продезінфікувати їх:
- Мило і рукавички – необхідно перед процедурою ретельно вимити руки і надіти рукавички, тому що у разі пошкодження кліща слина може проникнути через дрібні ранки. Не беріть кліща голими руками!
- Дезінфікуючі засоби обробки місця укусу: йод, спирт, хлоргексидин, перекис водню.
- Пінцет із тонкими кінчиками (схожими на голку). Закруглені або потовщені широкі кінці не підійдуть – можуть не підчепити та розчавити кліща у процесі.
- Міцна нитка або викручувач – інструменти, якими можна витягти кліща.
- Невелика скляна банка та змочений водою шматок ватки: її кладуть у тару, куди поміщають кліща для транспортування на аналіз.
Як зрозуміти, що витягли кліща правильно? Усередині рани не повинно бути чорної крапки – це голова чи щелепи, які продовжують заражати рану.
Як видалити кліща викручувачем

Як дістати кліща пінцетом?
Придбати викручувач (кліщ-викрутку, кліщедер) можна у звичайних та ветеринарних аптеках, а також у великих інтернет-магазинах. Цей пристрій схожий на маленьку рогатину з вузькою щілиною.
Ваше завдання помістити кліща рівно в щілину біля основи укусу, так, щоб тіло кліща залишилося зверху, захоплення має бути в районі хоботка. Злегка натискаючи на шкіру, повільно прокрутіть інструмент навколо осі, але не тягніть і не смикайте. Прокручуйте строго в один бік, доки не дістанете паразита. Після вилучення ще раз вимийте руки з милом, місце укусу обробіть засобом, що дезінфікує.
Як правильно витягувати кліща пінцетом
Витягувати кліща пінцетом потрібно плавно і м’яко, щоб не розчавити його.
Продезінфікуйте інструмент антибактеріальним засобом. Кінцем пінцета підніміть тільце паразита вертикально, захопіть кліща біля самого основи шкіри і повільно плавно тягніть вгору. Не викручуйте і не смикайте різко! Кліщ вийде повністю за кілька спроб. Обов’язково обробіть ранку дезінфікуючим засобом.
Як правильно витягнути кліща ниткою
Змочіть нитку в дезінфекційному засобі. Оберніть навколо хоботка кліща і зав’яжіть вузол. Тягніть за обидва кінці нитки плавно, як пінцетом, строго вгору. Також у рекомендаціях лікарів зустрічається порада викручувати кліща ниткою, тому що впивається він за принципом гарпуна – зазубринами. Якщо викручуватимете — робіть це повільно і тільки в один бік і не намагайтеся розкачати кліща, закручуючи туди-назад. Коли дістанете кровососа, обробіть ранку.
Що ПОТРІБНО робити ще, щоб дістати кліща?
Звернутися до травмпункту на, де видалять кліща та введуть протикліщовий імуноглобулін за показаннями.
Якщо немає можливості звернутися до медичного закладу, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальний пристрій «Тік Твістер» або пінцет, або міцну нитку (зробити петлю, надіти на кліща якомога ближче до хоботка, затягнути у вузол, обережно похитуючи та підтягуючи вгору, видалити кліща). Після видалення обробити шкіру у місці присмоктування настоянкою йоду чи спиртом.
Людині, яка видалила кліща, необхідно ретельно вимити руки з милом.
Кліща помістити у флакон (контейнер) на ватний диск, змочений водою, щільно закрити кришку та доставити до пункту збору кліщів для дослідження за адресою проспект Перемоги, 97, кабінет 104 (пн-пт з 08.30 до 16.00). Якщо здати кліща цього ж дня не виходить, помістіть контейнер із кліщем у холодильник. Зберігати кліща можна протягом 3 діб при +4 С
При позитивному результаті кліща на кліщовий енцефаліт та інші інфекції (лайм-бореліоз, ерліхіоз, анаплазмоз) звернутися до лікаря-інфекціоніста або терапевта (педіатра) для спостереження та призначення антибіотикопрофілактики кліщових інфекцій.
У разі погіршення стану необхідно терміново звернутися до дільничного лікаря за місцем проживання, проінформувавши його про факт укусу кліща.

Що робити і що не робити, якщо вкусив кліщ
Що НЕ МОЖНА робити, щоб дістати кліща?
- Видаляти кліща без використання пінцету або інших пристроїв не захищеними руками.
- Тиснути кліща.
- Наносити на кліща масло, крем, бензин та ін.
- Викидати чи знищувати кліща.
Ігнорувати погіршення стану, займатися при цьому самолікуванням.
Прийом кліщів від населення, що постраждав від укусів, для дослідження на зараженість кліщовими інфекціями здійснюється на відплатній основі.
ВАЖЛИВО! Пошкоджені та сухі кліщі на дослідження не приймаються. Співробітники лабораторії не дають відомостей про профілактику, тактику ведення постраждалих та лікування хворих.
Імуноглобулін після укусу вводиться протягом 72 годин:
Нещепленому дорослому або щепленому не повним курсом схеми вакцинації, або з порушеною періодичністю вакцинації – при позитивному результаті дослідження кліща на зараженість кліщовим енцефалітом.
Нещеплену дитину або щеплену не повним курсом схеми вакцинації, або з порушеною періодичністю вакцинації – без урахування результату дослідження кліща.
При позитивному результаті дослідження кліща на зараженість кліщовим енцефалітом у разі одночасного присмоктування двох і більше кліщів незалежно від наявності щеплення.
Що робити, якщо вас вкусив кліщ? Поради експертів
Влітку підвищується небезпека укусу кліщів під час літніх прогулянок, походів, перебування на природі.
Потрапивши на людину, кліщ присмоктується, причому абсолютно безболісно через те, що він упорскує анестезуючу речовину. Голодний кліщ дуже малий — розміром із макове зернятко.
Присмоктавшись до людини, кліщ може залишатися на тілі до 12 днів і за цей час вирости до розмірів кульки діаметром 2 см.
Слід пам’ятати, що в деяких випадках кліщі стають переносниками таких небезпечних захворювань, як енцефаліт, висипний кліщовий тиф, кліщовий бореліоз, конго-кримська геморагічна лихоманка, викликати алергічні реакції.
Що робити, якщо вкусив кліщ?
Найправильнішим буде негайно звернутися до лікарів за медичною допомогою.
- По-перше, велика ймовірність того, що не вдасться самостійно витягти кліща цілком. Головка кліща може відірватися і залишитись усередині ранки.
- По-друге, кліща можна розчавити під час процедури. Отрута з комахи може потрапити в організм навіть через шкіру. Є ризик зараження того, хто проводить процедуру.
- По-третє, навіть якщо вдалося витягти кліща самостійно, неможливо дізнатися, чи він заражений, і все одно доведеться звернутися до фахівця, щоб це перевірити.
Якщо після укусу кліща проявляються підвищення температури тіла, ломота, сильний біль голови слід негайно звернутися до лікаря. Самолікування може призвести до сумних наслідків.
Як уберегтися від контакту з комахами?
Вирушаючи на природу (пасовище, поле та місця відпочинку) беріть із собою засоби захисту (репеленти) від укусів комах.
Одягайтеся краще в однотонний, світлий одяг і намагайтеся максимально зменшити поверхню відкритих ділянок тіла (обличчя, шия, руки, щиколотки), носіть закрите взуття.
Привід для тривоги та термінового звернення до лікаря-інфекціоніста:
- підвищення температури тіла
- наростання симптомів інтоксикації: слабкість, стомлюваність, відсутність апетиту
частий чи рідкісний пульс - зниження артеріального тиску
- алергічні реакції: почервоніння в місці укусу, свербіж, чхання, сльозотеча, кашель, головна
біль і навіть ядуха.
При високій температурі та прояві симптомів тяжкої алергії терміново викликайте «швидку».
Часті запитання:
Чи може кліщ відвалитися сам?
Кліщ може смоктати кров до п’яти днів, потім відпадає. Але за цей час, якщо його інфіковано, кліщ передасть в організм велику дозу збудників. У міру насичення кров’ю паразит може збільшитись до 10 мм (його початковий розмір близько 4 мм). За розмірами кліща, що присмоктався, лікарі приблизно можуть визначити, скільки часу пройшло з моменту укусу і наскільки високий ризик, що інфекція вже потрапила в кров.
Чим може заразити кліщ?
Кліщовим енцефалітом, бореліозом, ерліхіозом, анаплазмозмом та бабезіозом. Потрапляючи у кров, ці патогени викликають інфекційні захворювання.
Своєчасне звернення до лікаря, здавання кліща на лабораторне дослідження чи аналізу крові на виявлення бактерій та вірусів допоможуть вчасно розпочати лікування та знизити ризик виникнення ускладнень.
Здоров'я
Як позбутися чорних крапок на носі: способи, які можна застосувати вдома

Проблема появи відкритих комедонів у так званій Т-зоні може почати турбувати ще у підлітковому віці, коли багато залежить від гормонів. Але якщо вона супроводжує тебе і в зрілості, варто подумати про її рішення. Для цього є багато дієвих способів, і ми підкажемо, як позбутися чорних крапок, щоб твоє обличчя завжди виглядало чистим і сяючим. (більше…)
Здоров'я
Гречана дієта: меню на 14 днів

Гречана дієта на 14 днів – ефективний і здоровий спосіб схуднути. У цій статті ви знайдете готове меню на два тижні, яке допоможе вам скинути зайву вагу та покращити загальний стан організму. Спробуйте гречку в різних комбінаціях та насолоджуйтеся результатом! (більше…)
-
Смачно2 місяці ago
Меню на Новий рік 2024 – рік Дракона: варіанти страв, оригінальні рецепти
-
Любов і секс2 місяці ago
100+ смс коханому чоловікові своїми словами, які завоюють його серце
-
Дім2 місяці ago
Топ-15: Рейтинг найкращих пральних машин 2023 року
-
Мода3 місяці ago
Найкращі бритви для жінок 2023
-
Гороскоп2 місяці ago
23 жовтня – який знак зодіаку: Гороскоп на 23 жовтня
-
Імена2 місяці ago
Імена для котів-хлопчиків: основні принципи, традиційні та оригінальні ідеї на будь-який випадок
-
Новий рік 20243 місяці ago
Що подарувати на Новий рік? 250 ідей подарунків на Новий рік 2024
-
Здоров'я2 місяці ago
Як горіх: Як накачати попу вдома – безкоштовно, ефективно та швидко!