Connect with us

Здоров'я

Що таке панічна атака та як з нею боротися

Published

on

Що таке панічна атака які симптоми?

Що таке панічна атака? Це вкрай неприємний стан, основним симптомом якого є виражене відчуття страху та занепокоєння. Нерідко панічні атаки супроводжуються страхом смерті, втратою контролю за собою, гострим почуттям браку повітря та іншими симптомами. Такі напади можуть повторюватися від одного разу на місяць або рік до кількох разів на день.

Згодом люди починають вважати, що панічна атака залишиться з ними довічно, і з нею нічого не можна зробити. Тим не менш, у більшості випадків вирішити проблему цілком можливо.

Причини панічних атак

Щоб зрозуміти, як боротися з панічними атаками, важливо знати, звідки вони беруться. Під час такого стану відбувається потужний викид гормонів стресу: адреналіну, норадреналіну та кортизолу – у кров. Це може відбуватися з кількох причин.

  • Психологічні чинники Іноді панічні атаки викликаються виразними зовнішніми причинами, наприклад ситуаціями, які створюють для людини загрозу. Мозок запам’ятовує подразника та реакцію на нього. І навіть після того, як небезпечна ситуація завершилася, він може відтворювати «панічну» відповідь на фактори, що нагадують про небезпеку. Ця теорія підтверджується тим, що багато людей мають певні тригери, провокатори панічних атак. Наприклад, напади можуть виникати в метро, ​​черзі, натовпі, дорожній пробці – в умовах, коли свобода людини обмежена або, навпаки, навколишній простір сповнений потенційних загроз. Іноді панічна атака виникає навіть у відповідь на швидкоплинну думку про проблему-тригер або при віддаленій асоціації з нею.
    Крім того, панічна атака, за даними фахівців, може розвиватися на тлі депресії, що протікає у людини.
  • Фізіологічні чинники Деякі люди не можуть позбутися панічних атак, навіть якщо не спостерігають будь-яких явних провокаторів. Прихильники так званої катехоламінової теорії припускають, що хвороба розвивається у людей з підвищеним рівнем катехоламінів (адреналін, норадреналін) у крові. У них навіть невелика нервова напруга може спричинити панічну атаку.
  • Спадкові фактори. Кожна десята людина з панічними атаками може назвати мінімум одного кревного родича, який страждає від цієї проблеми

На сьогоднішній день жоден із окремих факторів не дає повної відповіді на питання, пов’язані з причиною появи панічних атак у різних людей.

Симптоми панічної атаки

Панічна атака проявляється спонтанно. Від початку її виникнення і до піку симптомів проходить від кількох секунд до кількох хвилин. Першими зазвичай виникають емоційні прояви: занепокоєння, тривога, невизначене почуття небезпеки, що насувається. Симптоми наростають і можуть посилитися рівня вираженого страху смерті, втрати контролю, які супроводжуються хаотичним поведінкою.

“Як зрозуміти, що в тебе панічна атака?” – це питання досить часто ставлять в інтернеті. Виразна тривога, що раптово з’явилася, без явної причини, страх смерті, втрати свідомості, самоконтролю або розуму – типові симптоми панічної атаки, але також відзначаються й інші:

Advertisement
  • Прискорене серцебиття
  • Пульсація, що відчувається в голові або у всьому тілі
  • Запаморочення
  • «Комок» у горлі, відчуття задухи
  • Дискомфорт чи біль у грудях
  • Нудота, спазми у животі
  • М’язове тремтіння
  • Почуття жару чи ознобу
  • Відчуття поколювання, спека або ознобу в тілі
  • Труднощі при пересуванні

Почуття відчуження власного тіла чи думок, відчуття спостереження власного життя чи навколишнього оточення як би з боку
У деяких випадках атаки протікають атипово. Тривоги та страху може не бути, проте можливе сильне запаморочення, біль у грудях, проблеми з диханням чи інші окремі тілесні симптоми.

Зазвичай панічна атака триває трохи більше кількох хвилин, рідше до 30-60 хвилин.

Діагностика захворювання

Панічна атака що це таке? діагностика та лікування?

Панічна атака що це таке? діагностика та лікування?

Хвороба діагностується клінічно. Типового опису панічної атаки найчастіше достатньо для встановлення діагнозу. Іноді можуть бути потрібні додаткові дослідження. Їх проводять, щоб:

  • Виділити можливі соматичні причини захворювання
  • Виявити порушення з боку здоров’я, що посилюють хворобу
  • Провести диференціальну діагностику панічних атак з іншими захворюваннями

Наприклад, іноді панічні атаки зустрічаються при гіпертиреозі. У разі напади розвиваються і натомість підвищеної активності нервової системи, викликаної дією тиреоїдних гормонів.

В інших випадках панічні атаки можуть бути пов’язані з таким захворюванням як феохромоцитома. Так називається гормонопродукуюча пухлина надниркових залоз. За цієї хвороби в кров періодично викидаються порції гормонів стресу, що може створити явну картину гіпертонічного кризу, серцевого нападу, а також панічної атаки.

Тілесні причини та провокатори атак виявляються нечасто, проте пропустити їх неприпустимо, інакше стандартне лікування не дасть результату, а здоров’я та довголіття людини виявляться під загрозою.

Лікування панічних атак

Лікування панічних атак визначається тією картиною, яка є у конкретного пацієнта.

  • Якщо у людини виявляються захворювання та стани, що безпосередньо провокують атаки, основна увага в лікуванні приділяється саме їх корекції.
  • При тяжкому перебігу панічних атак, тривалих нападах та тривалій історії захворювання пріоритет надається «швидкій» медикаментозній допомозі. Для зняття нападів можуть використовуватись різні дозування транквілізаторів під обов’язковим наглядом лікаря. Такі препарати приймаються за потребою та не підходять для постійного прийому. Медикаментозне лікування підбирається для кожної людини індивідуально, виходячи з міркувань максимальної ефективності та безпеки впливу ліків.
  • Ефективним засобом проти панічних атак є психологічна допомога. Один із найбільш ефективних підходів – когнітивно-поведінкова терапія, яка поширена у міжнародній практиці та має доказову наукову базу. В рамках цього підходу за допомогою спеціальних технік пацієнта навчають визначати тригери, що запускають панічні атаки, і коригувати їхню звичну оцінку, спокійно проживати напади, не підкріплюючи психологічні механізми, які можуть призводити до розвитку панічних розладів, регулювати свій емоційний стан. Тривалість лікування залежить від стану пацієнта і ступеня вираженості панічних атак

Профілактика захворювання

Людині з панічними атаками корисно виключити універсальні провокатори, які підвищують ймовірність нападу:

  • Психічне напруження, незалежно від його джерела (робочі чи сімейні ситуації, навантаження новин і т. д.)
  • Вживання алкоголю та психоактивних речовин
  • Перевантаження та перевтоми, у тому числі фізичні та розумові

Достатній сон, режим праці та відпочинку, заняття спортом, обмеження кофеїну також благотворно впливають на стан нервової системи та сприяють профілактиці панічних атак.

Не затягуйте з лікуванням, зверніться до лікаря!

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Здоров'я

Як позбутися чорних крапок на носі: способи, які можна застосувати вдома

Published

on

Як позбутися чорних крапок на носі: способи, які можна застосувати вдома

Проблема появи відкритих комедонів у так званій Т-зоні може почати турбувати ще у підлітковому віці, коли багато залежить від гормонів. Але якщо вона супроводжує тебе і в зрілості, варто подумати про її рішення. Для цього є багато дієвих способів, і ми підкажемо, як позбутися чорних крапок, щоб твоє обличчя завжди виглядало чистим і сяючим. (більше…)

Continue Reading

Здоров'я

Гречана дієта: меню на 14 днів

Published

on

Гречана дієта: меню на 14 днів

Гречана дієта на 14 днів – ефективний і здоровий спосіб схуднути. У цій статті ви знайдете готове меню на два тижні, яке допоможе вам скинути зайву вагу та покращити загальний стан організму. Спробуйте гречку в різних комбінаціях та насолоджуйтеся результатом! (більше…)

Continue Reading

Здоров'я

Абрикоси: користь та шкода для організму

Published

on

Абрикоси: користь та шкода для організму чоловіка та жінки

Ароматний фрукт не тільки дуже смачний, але також підтримує імунітет та покращує стан шкіри. Дізнаємося, яку користь організму приносять абрикоси. (більше…)

Continue Reading

Рекомендую купувати іграшки для дітей в наших партнерів.

1488 Dating Б'юті Бьюті-поради В Відносини у парі Д Дієти Знайомства Знайомства з іноземцями Зрада Користь Користь та шкода Краса Любовне листування М Народні прикмети Новий рік 2024 П Подарунки Поради Прикмети Р Рік якої тварини Чоловічі імена Шкода Який знак зодіаку аллах девід лейн догляд за особою екстремізм забавно закони знання мусульмани мухаммад оптична ілюзія пророк Мухаммед психологічний тест скандали скраби тероризм цікаво що означає 1488 іслам

Advertisement Забрати 50 грн зараз

Цікаве