Connect with us

Здоров'я

Стоматит: що таке та як лікувати

Published

on

Стоматит: що таке та як лікувати

Помітили запалення та виразкові висипання у роті? — Подібні до стоматиту. Як лікувати та провести профілактику? У цій статті ми розповідаємо про симптоми та причини стоматиту, як виглядають висипи і що з ними робити. ❗️ Не лікуйте самостійно, щоб не нажити ускладнень. При запаленні або виразках у роті, подібних до стоматиту, зайдіть до лікаря. Він визначить ступінь тяжкості та поширеність хвороби, порекомендує, як зменшити хворобливі симптоми та призначить домашнє лікування.

Стоматит – що це?

Стоматит – це узагальнена назва захворювань, що викликають запальний процес у слизовій оболонці рота у дорослих та дітей. Прояв стоматиту – це набряки, почервоніння, поодинокі чи множинні хворобливі виразки (афти). Рідше утворюються білуваті поразки, іноді в роті присутній синдром печіння. Під час хвороби важко жувати, у пацієнтів із слабким імунітетом є ризик вторинного інфікування.

Стоматит буває різним Взагалі стоматит – це запалення будь-яких м’яких тканин рота з можливим утворенням виразок. Найчастіше у дорослих виявляють такі форми захворювання: Хронічний афтозний стоматит  – на нього хворіють у 20-30 років, зазвичай виникають виразки на внутрішній стороні губ або щік. Герпетичний стоматит  – він викликається вірусом герпесу (ВПГ). Ця форма захворювання ще й пов’язана з іншими синдромами:

  • захворювання губ – хейліт, хронічні тріщини губ;
  • аномалії та хвороби язика – глосит;
  • запалення ясен  – гінгівіт (можливе подальше утворення гнійника );
  • інфекційне ураження слизової задньої частини рота – фарингіт.

Є ще інші важчі форми, які трапляються рідше. Методи лікування дітей практично не відрізняються від дорослих.

Як зрозуміти, чи маю стоматит — симптоми

Залежно від різновиду стоматит може викликати біль, печіння, подразнення слизової оболонки. Загальні симптоми:

  • первинне запалення – висипання з білою або жовтою верхівкою та червоною основою;
  • вторинні зміни – червоні плями, пухирі, згодом утворюють афти (виразки);
  • відчуття печіння у роті (оральна дизестезія);
  • дискомфорт під час жування чи чищення зубів;
  • підвищена чутливість, кровоточивість ясен та набряклість;
  • рясне виділення слини;
  • наліт на слизовій ясен, язик або гортані.

Особливу тривогу викликають такі симптоми:

  • висока температура до 38 ºC;
  • бульбашки з рідиною понад 10 мм;
  • запалення очей;
  • імунодефіцит.

Легкі симптоми можуть пройти і без лікування через 4-14 днів, але є небезпека рецидиву та переходу захворювання на хронічну форму, тому краще відразу проконсультуватися зі стоматологом.

До кого записатися дорослому та дитині? При перших симптомах стоматиту дорослим слід записатися до лікаря: стоматолога-терапевта або пародонтолога. Якщо помітили зміни слизової оболонки у дитини, зверніться до дитячого лікаря-стоматолога. У деяких випадках захворювання супроводжує тонзиліт, синусит або алергічні реакції, може знадобитися консультація алерголога або ЛОР-лікаря.

Як виглядає стоматит?

Захворювання має 3 клінічні прояви – мале, велике та герпетиформне виразка. Малий рецидивний стоматит – найпоширеніша форма. Виразки зазвичай концентруються у передній частині рота, поверхнях мови. Запалення поверхневі (4-5 мм у діаметрі). Клінічні ознаки – до 1-5 виразок, більш округлої форми на щоках та губах, подовжені у щічній борозні. Невеликі афти не рубцюються, проходять через 4-14 днів. Велика форма – зустрічається рідше (приблизно 10-15% всіх випадків). Як правило, в ротовій порожнині від 1-10 виразок розміром більше 10 мм, круглої, овальної або кратероподібної форми. Часто проникають глибоко, утворюють рубці, можуть зберігатись від тижня до місяців. Переважно уражається язик, губи, м’яке піднебіння, виникає сильний біль та порушення ковтання (дисфагія), з’являється неприємний запах з рота. Загоєння проходить від 6 тижнів. Герпетиформне виразка – рідкісна форма, в основному у жінок. Може бути безліч невеликих глибоких ранок (від 10-100), вони сходяться з нерегулярними контурами. Окремі виразки мають сірий колір і важко помітні, але завдають біль, ускладнюють жування та мовлення. Лікування відбувається протягом місяця.

Особливості афтозної форми хронічного стоматиту – виразки рясно вкриті нальотом, афти вкриті інфільтратом (ущільнення з лімфою). Виявляються симптоми печіння, неприємний запах із рота, різка слабкість, температура тіла може зрости до 38 ºC. Характерний симптом стоматиту – періодичні загострення та рецидиви. Запалення слизової оболонки може повторитися через кілька днів або місяців. У кандидозній формі наліт покриває ясна та язик, а при очищенні слизова оболонка кровоточить. Вірусні стоматити виглядають, як дрібні бульбашки, можлива слабкість, підвищення температури тіла та головний біль.

Advertisement
І справді небезпечно? При розтині бульбашок розкриваються болючі афти, крізь них патогенна мікрофлора потрапляє у організм і загоєння уповільнюється. Хвороба ускладнюється вторинною інфекцією, є ризик бактеріального запалення. Без терапевтичного втручання або відмови від рекомендацій лікаря стоматит приймає хронічний перебіг. Тобто подальші ослаблення імунітету можуть супроводжуватися запаленнями у ротовій порожнині. Як правило, у дітей спостерігаються повторні висипання на тлі респіраторних захворювань.

Від чого з’являється стоматит

Стоматит виникає на тлі місцевої інфекції, системного захворювання чи алергічної реакції. Зазвичай нормальний потік слини захищає від дефектів слизової оболонки, але сухість у роті (ксеростомія) привертає рот до стоматиту. Найчастіші специфічні причини стоматиту:

  • Травмування . Садени від прикушування язика чи щоки, зубний камінь травмує ясна. Ортопедичний протез або коронка може натирати слизову. Афти можуть виникнути після опіку, хіміотерапії та променевої терапії.
  • Інфекція . Віруси викликають герпетичну, корову, вітряну форму захворювання. Грибок спричинює кандидозний стоматит. Бактерії можуть потрапити через механічні травми.
  • Алергія . Висипання у роті, як реакція на їжу, мікроби чи медикаментозні препарати.
  • Куріння чи інші хімічні речовини . Це все дратують слизову оболонку, провокують запалення.
  • Погана гігієна . М’який наліт і скупчення зубного каменю дратує та запалює ясна та слизову оболонку рота.
  • Симптоматичний стоматит . Сигналізує захворювання інших органів. Наприклад, шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи, кровоносних судин, цукровий діабет чи імунодефіцитний стан.
  • Нестача вітаміну групи B, D, A.

Які бактерії спричинюють стоматит? 🦠 Бактеріальний стоматит провокують мікробні бактерії стрептокок і стафілокок, коли потрапляють у відкриті рани у роті. Діти стоматит провокує патогенна мікрофлора через грибок роду Candida і Actinomyces. Дорослі частіше стикаються з вірусним збудником – вірусом простого герпесу, Morbillivirus чи вітряною віспою.

Як розвивається стоматит?

Після потрапляння інфекції або травмування слизової оболонки хвороба розвивається в кілька етапів:

  1. Інкубаційний період
    Збудник проникає в організм, починається зниження імунітету. Перші симптоми проявляються через 2-7 днів. Неспецифічних ознак немає, хвороба починається раптово.
  2. Розпал хвороби та реакція організму
    Підвищення температури тіла, запалення у ротовій порожнині з рясними висипаннями. Без своєчасного лікування процес перетворюється на хронічну форму, коли запалення періодично загострюється.
  3. Одужання
    Запалення сходить, рани та афти гояться. Інфекція виводиться з організму чи перетворюється на хронічну форму.

Чи заразний стоматит? Сама собою ранка в роті не заразна. АЛЕ – заразний збудник або інфекція, яка принесла хворобу. Заразні лише дві форми стоматиту. Герпетична , коли вірус герпесу може передатися при зниженні імунітету. Наприклад, у дитини швидко проявляється зараження герпетичним стоматитом, але дорослий організм протистоїть інфекції. Також заразна кандидозна форма . Бактеріальна, алергічна або медикаментозні форми захворювання не заразні , тому що залежать від індивідуальної імунної реакції організму людини.

Класифікація стоматиту

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) класифікує стоматит за стадіями розвитку. Спочатку ротову порожнину вражає поверхневий стоматит:

  • катаральний – найбільш поширене запалення, коли слизова оболонка червоніє, набрякає, покривається нальотом жовтого або білого кольору;
  • фіброзний або афтозний – різко болючі запалення, з’являються афти.

Потім поверхневі висипання проникають у слизову оболонку, утворюючи глибокий стоматит:

  • виразковий – складна форма, починається печіння у роті, виразки викликають больове відчуття при жуванні;
  • некротичний гінгівіт або виразковий стоматит Венсана – крайня стадія, утворюються глибокі виразки, виділяються неприємний запах з рота, жування болісно.

Діагностика

Ось як виглядає схема проведення діагностики – пацієнт приходить зі скаргою на запалення до клініки, де лікар-стоматолог має зібрати анамнез та обстежити пацієнта. Залежно від тяжкості захворювання та ускладнень лікар може призначити лабораторне обстеження або консультацію лікаря-гастроентеролога, алерголога.

Етапи обстеження пацієнта

1 Опитування

Лікар з’ясовує скарги та складає історію хвороби. При легкій формі пацієнт скаржиться на біль при жуванні та розмові, знижений апетит, поодинокі афти на слизовій оболонці. У тяжкій стадії додаються посилений біль, невиразні виразки в роті, неприємний запах, запалення очей.

Advertisement

2 Збір анамнезу

Спочатку лікар дізнається про давність захворювання і частоту рецидивів, щоб визначити тяжкість патології. Дізнається можливу причину появи (травми, ін’єкції, інфікування). Пацієнт повинен розповісти, чим уже лікувався, щоби лікар міг внести корективи в курс лікування. Також перевіряють алергії, непереносимість ліків чи харчових речовин, хронічні захворювання ШКТ, респіраторні, аутоімунні та інші хвороби. Лікар візуально оцінює якість індивідуальної гігієни ротової порожнини.

3 Огляд обличчя та рота

Шкіру оглядають наявність висипань, як із хронічному герпесі. Перевіряють лімфатичні вузли – у важкій формі вони збільшені, ущільнені та болючі. У роті оглядають афти, наявність фіброзного нальоту, гіперемію кровоносних судин. Лікар перевірить розмір висипів для визначення виду захворювання, а також глибину рубців, стан язика, задньої стінки піднебіння. Перевіряють стан зубів, тканин пародонту.

4 Дод. обстеження

Advertisement

Результат лабораторного дослідження свідчить про причину запалення. Досліджують цитологічний мазок із осередку поразки на наявність грибкової інфекції. Пацієнт здає загальний аналіз крові, щоб виявити гостре вірусне запалення. При тяжких формах афтозного стоматиту можливе ураження шкірного покриву, ока, геніталій, органів травлення. У цих клінічних випадках потрібно висновок інших лікарів: імунолога, алерголога, дерматолога, окуліста чи проктолога.

Види стоматиту

Часто стоматит називають за місцем локалізації – ясенний, горловий або за ступенем тяжкості – гострий та хронічний. Але вид захворювання залежить від причини виникнення захворювання.

Вид стоматиту Симптоми Причини розвитку Фактори ризику Заразність Термін лікування
Грибковий Білий сирний наліт у роті та мовою, печіння в гортані, сухість у роті, підвищення температури тіла, слабкість Грибок Candida або Actinomyces Ослаблена імунна система, тривалий прийом антибіотиків, низький рівень гігієни ротової порожнини Є ризик передачі інфекції під час контакту Прийом медикаментозних препаратів 5-7 днів, полоскання та примочки 2-3 місяці
Вірусний Почервоніння слизової, сірувато-білий наліт, виразки на небі, язику, губах, біль при відкритті рота Вірус простого герпесу Зміни імунітету, зміна температури, місцева травма, збій гормонального фону Зараження при прямому контакті з вірусоносієм або повітряно-краплинним шляхом Курс лікування 7-10 днів із прийомом противірусних препаратів, вітамінів, маззю та ін.
Травматичний Дискомфорт у місці травми, запалення, зроговіння чи виразки. Механічна травма, тепловий, хімічний чи променевий опік Знімний протез може спричинити подразнення або пошкодження Не заразний Місцеву терапію та дієту проводять до повного лікування ран (10-14 днів)
Алергічний Сверблячка, печіння в роті, часті висипання на язиці, яснах гортані Алергія на продукти чи ліки Порушення дієти Не передається Зняття алергії протягом 5-7 днів та купірування запалення 7-10 днів

Кандидозний чи грибковий

Може проходити у легкій формі без симптомів, але іноді спостерігається білий наліт у роті чи мовою. Його важко видалити, тому що при чищенні це місце починає кровоточити. У початковій стадії з’являється відчуття печіння в роті та гортані, хворі скаржаться на металевий присмак, неприємний запах або втрату смаку. Лікування: при кандидозному стоматиті показаний прийом антиміотиків, протигрибкових препаратів, але в деяких випадках потрібна хірургічна обробка осередку інфекції та видалення грануляцій. Лікар може призначити протигрибковий засіб широкого спектру – ітраконазол у таблетках по 1 на день протягом двох тижнів, таблетки защіпки леворину для розсмоктування або суміш для зрошення 4-5 разів на день. Альтернативний метод лікування кандидозного стоматиту – призначення препаратів із кетоконазолом протягом 2-3 тижнів. При кандидозно-бактеріальній формі рекомендують таблетки “Імудон” з антисептичною дією для підвищення імунітету та нормалізації мікрофлори. У перерві між прийомом антимікотика призначають антисептичні полоскання йодинолом, або Бетадином (1 ч.л. на ½ склянки води). Пацієнту показано санацію порожнини рота, щоб видалити патогенні гриби з осередків інфекції. Коли симптоми зникли, лікування продовжують 5-7 днів, а потім показано полоскання та змащування антимікотиками 1-2 рази на тиждень протягом 2-3 місяців. Дієта: харчування має бути різноманітне, багате на вітаміни, білки, вуглеводи слід знизити. Прийом кисломолочної та борошняної продукції можна не обмежувати.

Як лікувати стоматит у дитини

Герпетичний чи вірусний

Інфекційне захворювання, яке викликає токсикоз організму та місцеві ураження слизової оболонки. Герпетична форма заразна, джерелом інфекції може бути хворий на вірусоносій. Вірусний стоматит починається з різкого підвищення температури до 37-41 ºC, загальне нездужання та біль у роті. Слизова оболонка червоніє, набрякає, виходять дрібні бульбашки, які можуть переходити в поверхневі виразки. Лікування: герпетичний висип може пройти саме, але терапія прискорить одужання, полегшить біль і запобігає ускладненням.

  • Загальна терапія Лікар може призначити противірусні препарати курсом на 5-10 днів, а також антигістамінні (супрастин, діазолін). При велику частоту рецидивів можуть призначити щеплення від герпесу. При тяжкій формі призначають антибіотики широкого спектра.
  • Місцева терапія  У перші 1-3 дні після висипань призначають противірусне або мазі для аплікацій на слизову оболонку. Порожнину рота обробляють відварами трав, антисептичними розчинами (полоскання або ванни). Лікар може призначити фізіотерапевтичні процедури.

Дієта: подрібнені висококалорійні продукти, курс вітамінів та рясне питво.

Травматичний

Розвивається після травмування ротової порожнини чи опіку слизової оболонки. Розрізняють два види травматичного стоматиту:

  1. Гострий механічний Рідкісна форма виникає, якщо прикусити слизову оболонку під час їжі, від удару, після невдалого препарування зубів, коронок або при пломбуванні. Помітно почервоніння слизової оболонки, набряк, поява одиночних ерозій або афт з гноєм.
  2. Хронічний механічний Зустрічається часто при каріозних зубах, зубному камені, руйнуванні пломби, натиранні базису зубного протеза або кламерів. Запалення розвивається довго, біль поступово посилюється, при тривалому подразненні слизова оболонка червоніє, а потім синіє, покривається глибокими виразками.

Лікування: у клініці під анестезією механічно видаляють некротичні тканини з виразки, проводять антисептичну обробку та знеболювання. Також показано ретельну санацію ротової порожнини. Може знадобитися коригування протезу або коронки Пацієнту показані полоскання рота, іноді антибактеріальні препарати. Дієта: рекомендують великий вміст білка та жирів, а також вітаміни.

Алергічний

При алергічному стоматиті характерний свербіж та печіння після їжі, сильні набряки гортані, підвищене слиновиділення, біль та гнильний запах з рота. Алергеном може бути ліки, продукт харчування, ослаблення імунної системи, і навіть непереносимість матеріалів протеза, запалення у ротовій порожнині. Лікування та дієта спочатку стоматолог консультується з алергологом, складає план терапевтичного лікування, за необхідності проводить санацію.

Advertisement

Будь-яке лікування лише після консультації з лікарем! Категорично заборонено приймати препарати без призначення лікаря. Тільки після діагностики лікар визначить вид та глибину поразок, а потім призначить курс лікування та розпише дозування.

Лікування стоматиту у дорослих

Тактика лікування залежить від тяжкості патологічного процесу і полягає у усуненні вогнища інфекції та інших причин. Стоматит може пройти за тиждень, але краще не займатися самолікуванням, а записатися до стоматолога, щоб уникнути ускладнень.

Місцеве лікування

Направлено на усунення факторів, що привертають. Лікар проводить санацію ротової порожнини для профілактики рецидивів, а за наявності пломб відновлює форму зубів. Додатково проводить знеболювання СОПР зі зняттям хворобливості під час жування. Виразки обробляють розчином трипсину для розщеплення нальоту та антисептиком для захисту від вторинної інфекції. На місце висипань наносять лікарську суміш із кератопластичних препаратів для розчинення виразок.

Медикаментозне лікування

Лікарські препарати призначають залежно від ступеня важкості стоматиту.

Чим лікують за призначенням лікаря

  1. Знеболюючий засіб. Лікар може поставити 1-2% лідокаїн, якщо у вас немає алергії чи іншого препарату.
  2. Купірування причини стоматиту. При бактеріальній формі полоскання тетрацикліном 4-6 разів на день (250 г на 30 мл води). Для зняття запалення призначають аплікацію триамцинолон або клобетазол 3-6 разів протягом тижня. При вірусній інфекції (герпесі) необхідно наносити ацикловір мазь 3-6 разів на день протягом тижня. У кандидозній формі призначають протигрибковий препарат (кандид, таблетки або ністатин мазь, леворин).
  3. Антигістамінні препарати. Залежно від симптоматики лікар може призначити таблетки лоратадин 10 мг 1 раз на день на 7-10 діб. Також при алергії застосовують кетотифен тавегіл та імуностимулятори (анаферон, імунал та ін.).

Чим полоскати

Розчини допомагають зняти симптоми та видалити некротичний наліт. Лікарі рекомендують у перші 2-3 дні знімати наліт ватним диском із розчином, щоб не пошкодити слизову полосканням.

  • розчин хлоргексидину 0,05%, обробляти тричі на день до повного загоєння ран;
  • антисептичні полоскання розчином фурациліну 0,02% або перекисом водню 1%;
  • противірусне зрошення – розчин інтерферону.

Також підходять полоскання розчином люголь, ротокан, хлорофіліпт. АЛЕ – препарат для полоскання призначає лікар залежно від виду та стадії стоматиту.

Чим мазати

Мазі призначають для обробки висипів, як правило, при герпетичній формі.

Advertisement
  • герпес лікують маззю ацикловіру, інтерферону, оксоліну, зовіраксу;
  • при афтозному стоматиті виразки на губах змащують йодинолом, розчином йоду чи марганцівки для підсушування;
  • знеболювальні гелі – калгель, холісал, асепта гель.

Протизапальні мазі або розчини можна наносити лише після консультації з лікарем, щоб не нашкодити слизовій оболонці.

Антибіотики

Призначають при бактеріальній формі, як правило, лише при виразково-некротичному стоматиті. Перелік основних антибіотиків:

  • Амоксицилін Ефективний при гнійних висипаннях. Призначають 500 мг тричі на добу на 5-7 днів.
  • Азитроміцин При інфекції на шкірі та слизовій оболонці — 500 мг на добу за один прийом протягом 3 днів.
  • Аугментин По одній таблетці 250 мг тричі на добу.
  • Також можуть призначити гентаміцин, сумамед, кенаміцин, лінкоміцин та інший антибіотик за рішенням лікаря.

☝️ Самостійний прийом антибіотиків заборонено, вид препарату та схема призначається лікарем. Проконсультуйтеся зі своїм стоматологом!

Чим зняти запалення

Протизапальні препарати прискорюють загоєння, як правило, призначають при катаральному стоматиті, але для швидкого відновлення можна використовувати при інших формах.

  • Мазь солкосерил Наносити тонким шаром після очищення рани 2-3 десь у день. Застосовують до утворення нової тканини та підсихання рани.
  • Вінілін Рекомендують використовувати аерозоль 2-3 рази на день. Мазь вініліну недостатня ефективна при важких формах.
  • Гексорал При полосканні розчину не можна ковтати, можна наносити тампоном. Полоскання ротової порожнини 15 мл нерозведеного розчину протягом хвилини.

☝️ Медикаментозне лікування суворо за призначенням лікаря! 🚫 Не приймайте антигістамінний, противірусний, жарознижувальний, знеболюючий або антибіотик самостійно. При появі нових симптомів або болю повідомите лікаря, він призначить препарат або змінить курс лікування.

Що таке стоматит у дорослих

Чим лікують стоматит у народній медицині?

Народні засоби добре доповнюють основну терапію. Щоб не нашкодити здоров’ю домашнім лікуванням, проконсультуйтеся з лікарем 🌷 🌸 🌻 🌼

  • Змащування висипів. Тампоном наносять сік алое або каланхое, примочки олією шипшини, обліпихи, чайного дерева.
  • Відвар кори дуба чи аптечної ромашки. Загоює рани та афти. Столову ложку або пакетик розчинити в склянці окропу, потім остудити і прополоскати, повторити 4-6 разів на день.
  • Настій прополісу. Для полоскань спиртовий розчин розводять водою 1:1, також можна прикладати до виразок.
  • Розчин солі/соди. Розчин для полоскань – 1 чайна ложка солі на 200 г теплої води (щіпка соди).

Можливі ускладнення

Без терапевтичного втручання вогнища інфекції залишаться у слизовій оболонці і виникатимуть повторно. Після частих рецидивів ускладнення перетворюється на хронічну форму, з’являється хронічний рецидивуючий афтозний стоматит. Висипів стає ще більше, виразки викликають запалення ясен, що супроводжується кровоточивістю. Інфекція потрапляє у пародонтальні кишені та до коріння зубів. Вторинна інфекція вражає горло та гортань, піднімається температура тіла. При попаданні бактерій у кров, ускладнення перетворюється на інші органи. Запалюються очі, виникають біль у животі та діарея, біль у суглобах, шкірні висипання, запалення печінки та інші ускладнення.

Профілактика

У дорослих

  • Проводити ретельну гігієну ротової порожнини. Чищення зубів 2 рази на день щіткою та зубною ниткою, полоскання. Якщо у вас був стоматит, замініть зубну щітку. Знімні протези поміщайте в дезінфікуючий розчин на ніч.
  • Мийте руки ретельно.
  • Уникати солодких продуктів, наскільки можна відмовитися від куріння.
  • Виключити гострі, пряні, гарячі, солоні або копчені продукти з меню на час лікування, щоб не дратувати слизову.
  • Проводити регулярно комплекс професійного чищення ротової порожнини, своєчасно лікувати карієс та запалення ясен.

У маленьких дітей

  • Промивати пляшечки та соски щодня. Зберігати у холодильнику, тому що бактерії не розмножуються в холоді.
  • Не використовувати пляшку для годування вдруге протягом години (спочатку обробити).
  • Кип’ятити іграшки або предмети, які дитина бере до рота не менше 20 хвилин.
  • Звернутися до педіатра або терапевта, якщо до/після годування ви відчуваєте хворобливі відчуття. Це може бути симптомом інфекції у дитини.
  • Проводьте планові огляди у дитячого стоматолога, щоб запобігти запаленню слизової оболонки.

Питання та відповіді

Через скільки днів пройде стоматит?

Легкі форми у дорослих та дітей проходять протягом 5-7 днів. Ускладнений перебіг хвороби доводиться лікувати 3-4 тижні. Також на одужання впливає патогенність інфекції та стан імунітету.

Чи відправлять на лікарняний при стоматиті?

Дорослим дають лікарняний при середній чи тяжкій формі захворювання. Дитину відправлять на лікарняний з дитсадка чи школи, особливо при кандидозній формі, щоб не заразити здорових дітей.

Advertisement

Які медичні протипоказання?

При стоматиті протипоказане лікування зубів або імплантація, щоб уникнути інфікування. Також висипання в ротовій порожнині служать тимчасовим протипоказанням для вакцинації.

Чому у дитини стоматит часто у роті?

Часті висипання у роті можуть бути симптомом прорізування зубів. Також у дітей ще не розвинена гігієна ротової порожнини, тому батькам необхідно з дитинства протирати ясна і навчати їх чистці зубів. Якщо дитина часто гризе і тягне до рота сторонні предмети, інфекція або травми слизової оболонки можуть призвести до частого стоматиту.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Здоров'я

Як позбутися чорних крапок на носі: способи, які можна застосувати вдома

Published

on

Як позбутися чорних крапок на носі: способи, які можна застосувати вдома

Проблема появи відкритих комедонів у так званій Т-зоні може почати турбувати ще у підлітковому віці, коли багато залежить від гормонів. Але якщо вона супроводжує тебе і в зрілості, варто подумати про її рішення. Для цього є багато дієвих способів, і ми підкажемо, як позбутися чорних крапок, щоб твоє обличчя завжди виглядало чистим і сяючим. (більше…)

Continue Reading

Здоров'я

Гречана дієта: меню на 14 днів

Published

on

Гречана дієта: меню на 14 днів

Гречана дієта на 14 днів – ефективний і здоровий спосіб схуднути. У цій статті ви знайдете готове меню на два тижні, яке допоможе вам скинути зайву вагу та покращити загальний стан організму. Спробуйте гречку в різних комбінаціях та насолоджуйтеся результатом! (більше…)

Continue Reading

Здоров'я

Абрикоси: користь та шкода для організму

Published

on

Абрикоси: користь та шкода для організму чоловіка та жінки

Ароматний фрукт не тільки дуже смачний, але також підтримує імунітет та покращує стан шкіри. Дізнаємося, яку користь організму приносять абрикоси. (більше…)

Continue Reading

Рекомендую купувати іграшки для дітей в наших партнерів.

1488 Dating Б'юті Бьюті-поради В Відносини у парі Д Дієти Знайомства Знайомства з іноземцями Зрада Користь Користь та шкода Краса Любовне листування М Народні прикмети Новий рік 2024 П Подарунки Поради Прикмети Р Рік якої тварини Чоловічі імена Шкода Який знак зодіаку аллах девід лейн догляд за особою екстремізм забавно закони знання мусульмани мухаммад оптична ілюзія пророк Мухаммед психологічний тест скандали скраби тероризм цікаво що означає 1488 іслам

Advertisement Забрати 50 грн зараз

Цікаве