Дім
Стрептокарпус

Стрептокарпус – одна з найкрасивіших кімнатних рослин. Його цінують за ефектне цвітіння та квіти неймовірних забарвлень. Давайте з’ясуємо, як його доглядати, щоб він радував довгі рік.
Що за квітка стрептокарпус
Стрептокарпус (Streptocarpus) – рід трав’янистих рослин сімейства Геснерієві (Gesneriaceae). У ньому налічується 134 види (1) , у дикій природі вони зустрічаються на Мадагаскарі та в Південній Африці, ростуть, як правило, на схилах гір у тропічному чи субтропічному поясі.
Усі вони утворюють прикореневу розетку листя. На одній дорослій рослині може бути до сотні квіток. А свою назву рослина отримала через насіннєву коробочку, яка при дозріванні скручується. “Стрептокарпус” утворено від 2 грецьких слів: “streptos” – “скручений”, “karpos” – “коробочка”.
У кімнатних умовах в основному вирощують стрептокарпус Рекса (Streptocarpus rexii) (2) . Це багаторічна трав’яниста розеткова рослина з укороченим стеблом. Листя велике, довжиною 22 – 25 см і шириною 5 – 7 см. Квітконоси висотою до 25 см утворюються в пазухах листя, на кожному – 1 – 2 квітки лійчастої форми діаметром 2 – 2,5 см. Віночок у нього блідо-ліловий з яскравими фіолетовими смугами (2) .
За участю стрептокарпуса Рекса виведено понад тисячу гібридів, у тому числі із залученням інших видів, тому ботаніки часто об’єднують їх в окремий вид – гібридний стрептокарпус (Streptocarpus hybrida) (3) . Вони відрізняються більшим листям, квітки у них набагато більше, до 4 – 5 см у діаметрі, а забарвлення пелюсток стільки різноманітні, що їх часом навіть описати непросто.
Умови вирощування стрептокарпусу
Температура | Влітку – до 25 °С, взимку – 12 – 14 °С (2) |
Освітлення | Яскраве світло з притіненням від прямих сонячних променів влітку (3) |
Полив | У період активного зростання – рясний, взимку полив зменшують |
Вологість повітря | Висока |
Пересадка | Щорічно навесні |
Розмноження | Листовими живцями (2) , поділом при пересадці, насінням навесні (3) |
Сорт стрептокарпусу
Сучасні гібриди стрептокарпусів ділять на 3 групи:
- стеблові – це рослини, що стелиться, цвітуть вони рясно, але квітки у них дрібні;
- розеткові – їх листя утворює прикореневу розетку, квітки великі;
- однолисті – гібриди, в яких при схрещуванні був використаний стрептокарпус Вендленда (Streptocarpus wendlandii) – у них утворюється лише один лист, але дуже великий, довжиною до 1 м і шириною до 60 см.
Найпопулярніші сорти відносяться до групи розеточних. З сортів які поширені в Україні найбільше визнання здобули:
- Весняні мрії – з великими біло-рожевими гофрованими квітками, пелюстки яких покриті лавандовими прожилками;
- Заздрість Богів – з гофрованими квітками білого кольору, рожево-малинової сіточкою на пелюстках та вишневими смужками у горлі;
- Морські Візерунки – з дуже великими квітками білого забарвлення, пелюстки покриті синьо-пурпурною сіточкою;
- Снігу Кіліманджаро – з величезними білими гофрованими квітками та світло-фіолетовим шийкою;
- Амаретто (ЦФ) – з великими бузково-рожевими квітками та жовтою плямою в центрі;
- Балтійське море (ЦФ) – з синьо-фіолетовими квітками та білим горлом, цвіте рясно та тривало;
- Валентина (ЦФ) – з яскраво-брусничними квітками, пелюстки яких відігнуті назад;
- Джульєтта (ЦФ) – верхні пелюстки сильно гофровані, бузкового кольору, нижні – хвилясті, фіолетові з чорною сіточкою;
- Заполяр’я (ЦФ) – з квітками, які за фарбуванням нагадують північне сяйво: біля основи трьох нижніх пелюсток – розмита бузкова пляма сіточкою, горло біле, з фіолетовими смужками, а біля його основи – жовта пляма.
Серед зарубіжних сортів слід зазначити:
- Блю Конкорд (Blue Concord) – сорт з довгими гіллястими пагонами з великою кількістю світло-блакитних квіток;
- Констант Німф (Constant Nymph) – з ліловими квітками, пелюстки яких покриті фіолетовими жилками;
- Салтенз Рубі (Saltenz Rubi) – з дуже великими бордовими квітками з біло-рожевим шийкою;
- Сільвія (Silvia) – з гофрованими квітками двоколірного забарвлення: верхні пелюстки – фіолетові, нижні – жовті;
- Сноу Роуз (Snow Rose) – з хвилястими димчасто-рожевими квітками, пелюстки яких розписані червоно-вишневими штрихами.
Догляд за стрептокарпусом у домашніх умовах
Стрептокарпуси досить вимогливі рослини, для гарного цвітіння їм потрібно забезпечити належний догляд. За сприятливих умов вони цвітуть усе літо .
Грунт
Стрептокарпуси віддають перевагу пухкому родючому грунту і найкраще приготувати його самостійно. Оптимальний варіант: суміш листової землі, перегною, торфу та піску у співвідношенні 3:1:1:1 з додаванням деревного вугілля (2) .
Освітлення
Стрептокарпуси люблять велику кількість світла, проте не переносять прямих сонячних променів, тому влітку їм потрібне невелике притінення.
Вологість
Стрептокарпуси – вологолюбні рослини, навесні та влітку, в період активного зростання їм потрібні рясні поливи, але між ними має просихати верхній шар ґрунту. Взимку поливи скорочують (3) . Поливати краще через піддон або по краю горщика.
Крім того, їм потрібна висока вологість повітря – іноді повітря навколо рослин потрібно обприскувати з пульверизатора, але при цьому важливо, щоб краплі не потрапляли на листя (3) . Або можна поставити поруч із квітами миски з водою – випаровуючись, вона зволожуватиме повітря.
Добрива
Для підживлення стрептокарпусів краще використовувати рідкі комплексні добрива для квітучих рослин – вони ефективні та їх зручно використовувати.
Підживлення
У період активного зростання стрептокарпуси підгодовують 1 раз на 2 тижні. Взимку, під час спокою, підгодівлі не потрібні.
Обрізка
Спеціальна обрізка цим рослинам не потрібна, треба лише видаляти пожовкле і засохле листя, якщо вони з’являються, щоб кущ залишався декоративним.
Розмноження стрептокарпусу в домашніх умовах
Стрептокарпуси можна розмножити 3 способами.
Аркушем
В цьому випадку лист зрізають біля самої основи, зріз присипають товченим вугіллям, щоб черешок не загнив, і добу підсушують у теплому приміщенні. А потім висаджують у склянку з пухким грунтом (ідеальний варіант – суміш торфу та піску у співвідношенні 1:1) вертикально, заглиблюючи кінець черешка приблизно на 1 – 2 см. Склянку накривають банкою, щоб зберігалася висока вологість повітря, і щодня провітрюють, щоб не було застою вологи – це може призвести до загнивають листа. Грунт під час укорінення має бути постійно вологим.
Коріння з’являються через 1 – 2 місяці. Коли вони оплетуть ґрунт у стаканчику, рослину можна пересадити в горщик побільше.
Поділом куща
У дорослих кущів згодом у основі утворюються дочірні розетки. Навесні, під час пересадки стрептокарпусу, їх можна відокремити та розсадити по окремих горщиках.
Насінням
Насіння стрептокарпусу висівають навесні (3) у контейнери. Розподіляють їх рівномірно по поверхні вологого ґрунту (землею не потрібно приспати), накривають плівкою і прибирають у світле тепле місце з температурою 20 – 23 °С. Сходи за таких умов з’являються через 10 – 14 днів.
Коли з’являться перші справжні листочки, сіянці розсаджують окремими склянками. А коли вони підростуть та зміцніють, їх можна розсадити у постійні горщики.
Але пам’ятайте, що гібридні стрептокарпуси при насіннєвому способі розмноження не зберігають материнських ознак. Але зате у вас може вийти новий сорт із цікавим забарвленням квіток.
Пересадка стрептокарпусу в домашніх умовах
Стрептокарпуси пересаджують щорічно, навесні (3) зазвичай у березні-квітні. Горщик краще вибирати неглибокий, але широкий. У високому горщику нижній шар ґрунт може закиснути від перезволоження, а стрептокарпуси цього не люблять.
Хвороби стрептокарпусу
При хорошому догляді стрептокарпуси хворіють рідко. Але у новачків проблеми виникають. І важливо вчасно їх розпізнати, щоб розпочати своєчасне лікування.
Борошниста роса. Визначити її можна по борошнистому нальоту на листі. З’являється вона, як правило, при надмірно високій вологості та низькій температурі повітря (менше 15 °С).
За перших ознак хвороби потрібно видалити уражені частини рослини, замінити верхній шар грунту в горщику, а потім фунгіцидами. Добре зарекомендували себе препарати Фітоспорин , Топаз та Скор.
Сіра гнилизна. Перші ознаки хвороби – бурі плями на листі. Згодом покриваються сірим нальотом. Причиною найчастіше стає надмірне внесення азотних добрив.
У хворої рослини насамперед потрібно видалити всі уражені частини. Хотімо пересадити його в новий горщик зі свіжим ґрунтом. І обробити препаратом Тріходермін.
Іржа. На початковій стадії хвороба виявляється на кінчиках листя і пелюстках – вони покриваються бурими плямами. Поступово іржа охоплює усі частини рослини. А з’являється вона, як правило, за надмірного поливу.
При перших ознаках недуги потрібно вирізати уражені частини, пересадити рослину в новий горщик зі свіжим ґрунтом, а потім обробити препаратами Бактофіт або Фітоспорин.
Гнили. Вони можуть вражати листя, пагони та коріння. Розпізнати проблему можна по бурхливих плямах на листі, що темніють черешкам, а про загнивання коренів може говорити неприємний запах ґрунту – він пахне болотом або пліснявою. Листя у хворої рослини починає в’янути. Хвороба провокує, як правило, надмірне поливання.
Якщо загнивати почало листя і пагони, уражені частини потрібно вирізати якнайшвидше. А потім обробити рослину препаратів Тріходермін.
Якщо гнити почали коріння, квітку потрібно вийняти з горщика, видалити з коріння стару землю, обрізати коріння, що підгнили, посадити рослину в новий горщик зі свіжою землею і для надійності пролити грунт препаратом Фундазол.
Обробку цими препаратами слід повторити двічі з інтервалом 10 днів.
Фітофтороз. Ця хвороба вражає стрептокарпуси нечасто і з’являється зазвичай при нестачі світла та високій вологості. Спочатку на листі з’являються невеликі темні плями, поступово вони розростаються, листя сохне і опадає.
Для боротьби з фітофторою можна використовувати Превікур.
Шкідники стрептокарпусу
Зі шкідників стрептокарпуси найчастіше вражають павутинні кліщі , трипси та щитівки .
Для боротьби з ними краще використовувати спеціальні препарати, для кожного виду свій:
- від павутинного кліща – Клещевіт;
- від трипсів – Актара, Інсектор, МартіБіо, Фітоверм;
- від щитівки – Іскра Золота та Лікар.
Відгуки про стрептокарпус.
– Стрептокарпуси – дуже гарні рослини, вони мало кого залишають байдужими, – каже агроном-селекціонер Світлана Михайлова. – Але, щоб домогтися рясного та тривалого цвітіння, їм потрібно забезпечити дуже гарний догляд. І прохолодне утримання взимку.
Це не всім під силу, тому новачкам ця рослина не підійде. А ось у досвідчених квітникарів стрептокарпуси ростуть чудово.
Популярні запитання та відповіді
Про вирощування стрептокарпусів ми поговорили із агрономом-селекціонером Світланою Михайловою.
Як вибрати стрептокарпус?
При виборі рослини звертайте увагу на листя – на них не повинно бути плям, нальоту та механічних пошкоджень. І перевірте ґрунт – вони не повинні бути замоклими. Якщо відчули від неї болотяний чи пліснявий запах – таку квітку брати не варто.
Де купити стрептокарпус?
Сортові стрептокарпуси можна придбати у колекціонерів. Або в інтернет-магазинах. У садових центрах вогні трапляються рідко.
Який потрібний горщик для стрептокарпусу?
Горщик для стрептокарпусу має бути широким і неглибоким. І найкраще саджати їх у глиняні горщики – у них менший ризик закисання ґрунту.
Чому сохне листя у стрептокарпусу?
Причиною можуть бути хвороби і шкідники. А ще вони часто сохнуть узимку, коли у квартирах працює опалення. Це відбувається через надмірно сухе повітря. Щоб запобігти проблемі, можна поставити поруч із квітами миски з водою, накинути на батарею вологу тканину або поставити поруч зволожувач повітря.
Джерела
- Streptocarpus // The Plant List http://www.theplantlist.org/1.1/browse/A/Gesneriaceae/Streptocarpus/
- Головкін Б.М., Чеканова В.М., Шахова Г.І. Кімнатні рослини. Довідник (за ред. д-ра біол. наук Головкіна Б.Н.) // М.: Лісова промисловість, 1989 – 431 с.
- Хессайон Д.Г. Все про кімнатні рослини / / М.: Кладезь-Букс, 2002 – 256 с.
Дім
“Аллаху акбар”. Що означає “аллах акбар”? Переклад фрази “аллах акбар”

Аллах акбар (Аллаху акбар) – одна з найвідоміших фраз, пов’язаних з релігією іслам та її представниками – мусульманами. Що вона означає і чому мусульмани так часто її вимовляють? (більше…)
Дім
Ідеї, що подарувати дружині на День Народження 40-45 років

Що подарувати дружині на День Народження 40-45 років? Як вибрати подарунок жінці на 41-42, 43-44 роки? Коли коханій дружині виповнюється 40 або 45 років, хочеться зробити подарунок, гідний коханої дружини. У цьому віці другого розквіту жіночої краси та молодості чоловік робить своїй другій половинці найнеповторніші дари, які надовго запам’ятаються.
(більше…)
Дім
Кращі електричні варильні панелі 2023 для сучасної кухні

Сьогодні практично будь-яка сучасна кухня має окремі електричні варильні панелі та духові шафи. Але коли постає питання вибору, відразу виникає безліч запитань. Яку взяти: газову чи електричну; з двома, трьома, чотирма чи більше конфорками? (більше…)
-
Смачно2 місяці ago
Меню на Новий рік 2024 – рік Дракона: варіанти страв, оригінальні рецепти
-
Гороскоп3 місяці ago
Рік Дракона – характеристика знака за східним календарем
-
Модний одяг3 місяці ago
У чому зустрічати Новий рік 2024
-
Tech3 місяці ago
14 кращих додатків для схуднення 2023
-
Любов і секс2 місяці ago
100+ смс коханому чоловікові своїми словами, які завоюють його серце
-
Мода3 місяці ago
Найкращі бритви для жінок 2023
-
Імена2 місяці ago
Імена для котів-хлопчиків: основні принципи, традиційні та оригінальні ідеї на будь-який випадок
-
Дім2 місяці ago
Топ-15: Рейтинг найкращих пральних машин 2023 року