Connect with us

Uncategorized

Субкультура: що це таке, її види та приклади (Повний список субкультур)

Published

on

Субкультура: що це таке, її види та приклади (Повний список субкультур)

Поняття «субкультура» узвичаїлося в середині XX ст. Соціолог із США Д. Ріспен (1950) склав перший опис цього феномену та навів перелік його основних характеристик. Він визначав субкультуру як групу людей, які свідомо обирають інші цінності, ніж більшість населення.

В даний час субкультура є предметом пильного вивчення цілого ряду наук:

  • антропологія;
  • історія;
  • культурологія;
  • психологія;
  • соціології.

Під субкультурою розуміють:

  1. Вид культури, що значною мірою відрізняється за різними ознаками від домінуючої культури даного суспільства.
  2. Самих носіїв культури меншості.

Аспекти, за якими субкультура може відрізнятися від домінуючої культури:

  • поведінка;
  • мова (сленг);
  • моральні цінності;
  • зовнішній вигляд;
  • ставлення до заборонених речовин;
  • музичні вподобання;
  • особливості світогляду

Молодіжні субкультури голосно заявили про себе як суспільно-культурологічний феномен із 1960-х років. Вчені називають кілька причин їхньої появи.

  1. Збільшення кількості молоді. У попередні епохи через високу дитячу смертність кількість людей підліткового та юнацького віку не була настільки великою. На початку ХХІ ст. з 6 млрд людей, що проживають на Землі, понад 1 млрд становили люди віком від 14 до 24 років.
  2. Наявність молоді вільного часу. У минулі століття молоді люди з юних років були залучені до трудової діяльності. Процес навчання та самовизначення не був таким тривалим.
  3. Можливість вибору. Завдяки широкому поширенню інформації, молоді люди мають можливість обирати собі захоплення та об’єднуватися за інтересами.
  4. Потреба самовираженні. У традиційних суспільствах індивід виконував певні функції, не надто замислюючись про своє призначення. У період постіндустріального суспільства перед людиною гостро постали проблеми індивідуалізації. Зросла бажання бути почутим, зрозумілим, визнаним.
  5. Урбанізація. Субкультури – явище, характерне насамперед міст. Французький соціолог М. Мафессолі у своїх роботах називав субкультури “міськими племенами”.

Види субкультур, які існують, особливості

Музичні субкультури

Одними з найпоширеніших видів субкультур є молодіжні об’єднання з музичних інтересів. Це фанатські клуби, рок-тусовки, реп-батли, філософсько-музичні течії.

Хіпі

Найстаріша музична субкультура. Зародилася США у 1960-ті гг. Хіпі об’єднувало як захоплення такою музикою, а й особлива філософія. Вони закликали до миру, любові, духовного саморозвитку. Пропагували вільний спосіб життя.

У них виробився свій стиль одягу: вільного крою спідниці, сорочки, джинси. Вони використовували численні прикраси – намисто, браслети, пов’язки. Багато хіпі були вегетаріанцями, практикували медитації та духовно-релігійні практики.

Субкультура Хіппі

Рух хіпі скомпрометував себе вільним ставленням до наркотиків та сексу. Багато дітей, народжені в комунах хіпі, отримали у дитинстві психологічні травми і відчували надалі труднощі у соціалізації.

Advertisement

Розквіт руху припав на кінець 1960-х – початок 1970-х рр., але й зараз у всьому світі є чимало його послідовників.

Панки

Рух з’явився в англомовному середовищі наприкінці 1960-х років. У цей час були популярні молодіжні команди, які виконували рок-н-рол. Від них відокремилися групи, котрим було характерно:

  • примітивне звучання;
  • шок;
  • викликає зовнішній вигляд;
  • вульгарні манери;
  • пристрасть до гучних та різких звуків.

Панки носили особливі зачіски – «ірокези», ламали на сцені музичні інструменти, з бігу стрибали в натовп шанувальників.

В даний час це дуже різнорідний рух з безліччю відгалужень, що часто ворогують між собою.

Металісти

Субкультура зародилася у Великій Британії та США наприкінці 1970-х років. Крім захоплення рок-музикою, представників цього руху поєднує прагнення до індивідуальності та особистісної свободи. Зовнішній вигляд металістів частково запозичений у байкерів. Також для них характерне захоплення хорор-культурою: символіка з черепів, сатанинські мотиви, «цвинтарна романтика».

Готи

Розквіт субкультури припав на 1980-і роки. Рух зародився у Великій Британії як одне з відгалужень панк-року. У 2000-х роках. готи пережили нову хвилю популярності. Їх характерна яскрава, легко впізнавана зовнішність: бліді обличчя, чорний одяг, срібні прикраси, циліндри тощо.

Advertisement

Представники руху люблять готичну музику, чорний гумор, фільми жахів, містичні книги. Це досить розгалужена та поширена субкультура. Готи проводять свої фестивалі та з’їзди.

K-Pop

Щодо молодого руху. Зародилося у 1990-х роках. у Південній Кореї, з 2000-х років. поширилося у всьому світі. У музичному плані K-Pop – це суміш танцювальної музики, електропопу, хіп-хопу.

Шанувальники південнокорейських груп стежать не лише за творчістю улюблених виконавців, а й за їхнім особистим життям. Наслідують їх у зачісках та одязі. Зовнішність співаків K-Pop часто схожа на лялькову. Велика увага приділяється не лише вокальним даним, а й хореографії, артистизму, постановці номерів.

Арт-культури

Пов’язані із самовираженням через образотворче мистецтво.

Графіті

Настінні зображення та написи відомі з найдавніших часів. Як субкультура графіті зародилося межі 1960-1970-х гг. у США і не втрачає популярності досі. Рух неоднорідний. Воно включає весь спектр від примітивних, грубих зображень, які мають культурної цінності, до справжніх творів мистецтва. Вуличні художники часто змагаються між собою за швидкістю, масштабами, якістю зображень.

Advertisement

Фрики

Субкультура зародилася у 1960-ті роки. Дослівно з англійської означає «виродки». Фріки протиставляють свою зовнішність офіційним канонам краси. Вони роблять численні татуювання, пірсинг. Змінюють колір очей. Носять яскравий одяг. Роблять нестандартні зачіски. Крім незвичайної зовнішності фрики люблять епатувати публіку зухвалою поведінкою.

Косплей

Рух виник США у 1960-ті гг. Спочатку це були любителі жанру наукової фантастики та коміксів. Вони перевдягалися в костюми улюблених героїв та відтворювали художню реальність. Згодом косплей поширився у всьому світі.

Зараз це масовий рух, який поєднує фанатів різних фільмів, серіалів, книг, коміксів, мультфільмів. Вони проводять грандіозні фестивалі, організовують ігрові змагання, створюють клуби за інтересами.

Інтернет-культури

Хакери

Це неоднорідна складна внутрішньокультурна освіта. Виділяють «білих» та «чорних» хакерів. Останні діють поза законом. Хакери складно піддаються вивченню, оскільки це одна із найбільш закритих субкультур.

Геймери

З’явилися разом із поширенням комп’ютерних технологій. Геймери мають всі ознаки субкультури: специфічну мову, власну систему цінностей, свою символіку. З 2013 року кіберспорт був визнаний на офіційному рівні.

Advertisement

Урбаністичні субкультури

Сталкери

Мандрують забороненими територіями. Проникають у найтаємніші куточки з метою пошуку артефактів. Слово «сталкер» стало широко використовуватися у 1970-х роках. після виходу книги братів Стругацьких «Пікнік на узбіччі» та фільму А. Тарковського «Сталкер». Як субкультура рух широко поширився з 1990-х років.

Дігери

Це різновид сталкерів – вони досліджують підземелля, покинуті станції метро, ​​печери тощо.

Руфери

Вони забираються на висотні будинки, досліджують дахи будинків. Це небезпечне захоплення: заради гарного селфі руфери часто ризикують життям.

Спортивні субкультури

Охоплюють широкий спектр течій – від умовно «хороших», які позитивно впливають на молодь (воркаут) до негативних (маргінальні тусовки агресивних футбольних фанатів).

Тренування

Спортом на вулицях займалися в багатьох країнах у різні часи, але як молодіжна субкультура ця течія оформилася лише у 2000-х роках. В інтернеті набирали популярності ролики з вуличними тренуваннями, і незабаром цей рух охопив увесь світ. Воркаут особливо поширений у бідних кварталах, де мешканці не мають грошей, щоб займатися професійними тренуваннями у спортзалі.

Advertisement

Паркур

Рух зародився у Франції на початку 2000-х років. Засновник паркуру – французький актор та каскадер Давид Белль. Паркур – це не просто подолання перешкод, а особлива філософія життя. У наші дні проходять спортивні змагання з паркуру, ним займаються у спортивних секціях, а в деяких країнах – і під час уроків фізкультури.

Спортивні фанати

Вболівальники різних спортивних команд цілком підходять під визначення субкультури. Вони мають свою символіку, лише їм зрозумілу мову, свої цінності. Деякі спортивні фанати цілком невинні, інші відрізняються агресивністю та зухвалою поведінкою.

Контркультури

Це різновид субкультури. Її представники заперечують цінності домінуючої культури та вступають із нею у конфлікт.

Яскравий приклад – кримінальна культура . Її основні риси:

  • культ сили;
  • зневага до закону;
  • небажання працювати;
  • строга ієрархія;
  • “блатний” жаргон;
  • романтизація тюремного способу життя;
  • музика в стилі “шансон”.

Класифікації молодіжних субкультур, які бувають

За принципом об’єднання

Залежно від того, що є основою об’єднання неформальної групи, субкультури поділяються на:

  • ґендерні;
  • ігрові;
  • кримінальні;
  • політичні;
  • професійні;
  • релігійні;
  • спортивні;
  • творчі;
  • етнічні.

За типами спільностей їх носіїв

Лікар філософських наук Ю.В. Осокін пропонував ділити субкультури за принципом спільності на:

  • дозвілля;
  • локальні;
  • корпоративні;
  • вікові;
  • соціальні.

За часом виникнення

Існує класифікація за тимчасовою ознакою. Частина субкультур пішла у минуле – наприклад, стиляги. Деякі переживають другу та третю хвилю популярності. Це реанімовані субкультури: готи, хіпі, панки. Сучасні культури – ті, що виникли останні два десятиліття (K-Pop, геймери).

За принципом офіційності

Субкультура вже за визначенням протистоїть офіційній домінуючій культурі. Але іноді з розряду засуджуваної та неприйнятої суспільством культури вона переходить у статус офіційної.

Advertisement

Наприклад, паркур зараз входить до програми багатьох спортивних змагань, геймери набули офіційного статусу після визнання кіберспорту. Співвідношення між визнаними суспільством і субкультурами, що відкидаються, постійно змінюється.

По відношенню до суспільства

Субкультури по-різному вибудовують відносини із соціумом.

  • толерантні – не вступають у жорстку конфронтацію з представниками домінуючої культури (байкери, дігери, любителі косплею);
  • нігілістичні – не сприймають суспільство, але вибирають пасивні форми опору (готи, емо, бітники);
  • негативні – всіма можливими легальними здатними висловлюють зневагу до соціуму, неприйняття загальноприйнятих норм (панки, хіпі);
  • агресивні – виявляють насильство, порушують закон (скінхеди, деякі спортивні фанати).

Як спосіб самовираження

За способами та формами самореалізації виділяють субкультури:

  • альтернативні – їх послідовники намагаються виробити нові стандарти поведінки та мислення;
  • соціальні – вони спрямовані рішення конкретних соціальних завдань;
  • епатажні – мають головною метою самовираження через зовнішність і поведінку, що викликає;
  • агресивні – у основі лежить культ грубої фізичної сили.

Цінності субкультур, що найбільш характерно

В основі будь-якої субкультури лежить уявлення про цінності, яке поділяють усі члени неформальної групи. Для різних видів субкультур свій набір базових світоглядних принципів та моральних настанов. Найбільш поширені такі види цінностей:

  • потяг до ризику та пригод (дігери, руфери, трейсери);
  • прагнення індивідуальності (емо, фрики);
  • творче самовираження (бітники, графітисти);
  • маскулінність – культ мужності (байкери; спортивні фанати; гопники);
  • бажання самовдосконалюватись, духовно розвиватися (хіпі; «духовні братства»).

Головною цінністю будь-якої молодіжної субкультури є відчуття внутрішньої свободи. Його намагаються досягти за рахунок відкидання загальноприйнятих норм та утвердження своїх ідеалів.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Uncategorized

22 жовтня – який знак зодіаку: Гороскоп на 22 жовтня

Published

on

Ви мрійливі, наділені багатою уявою і прагнете втілити в реальність свої найзаповітніші мрії та цілі. Точно знаєте, чого хочете, але перед тим, як зробити перший крок, довго обмірковуватимете свої цілі і зважуватимете всі «за» і «проти». (більше…)

Continue Reading

Uncategorized

Психологічний тест з картинки: те, що першим впадає у вічі, розповідає про людину правду

Published

on

Психологічний тест з картинки: те, що першим впадає у вічі, розповідає про людину правду

Тест, заснований на оптичній ілюзії, поширений спосіб дізнатися трохи про себе в ігровій формі. Незважаючи на те, що можна ставитися до подібних описів упереджено, у них все одно є частка правди. Адже образи, які приходять першими, і справді підказує нам нашу підсвідомість. (більше…)

Continue Reading

Uncategorized

Що означає 1488 чи 14/88. Чому 1488 р. є екстремістським символом

Published

on

Що означає 1488 чи 14/88. Чому 1488 р. є екстремістським символом

Що означає цифри 1488? Хто використовує ці цифри? Навіщо використовують ці цифри? Чому цифри 1488 року входять до списку екстремістських матеріалів. (більше…)

Continue Reading

Рекомендую купувати іграшки для дітей в наших партнерів.

1488 Dating Б'юті Бьюті-поради В Відносини у парі Д Дієти Знайомства Знайомства з іноземцями Зрада Користь Користь та шкода Краса Любовне листування М Народні прикмети Новий рік 2024 П Подарунки Поради Прикмети Р Рік якої тварини Чоловічі імена Шкода Який знак зодіаку аллах девід лейн догляд за особою екстремізм забавно закони знання мусульмани мухаммад оптична ілюзія пророк Мухаммед психологічний тест скандали скраби тероризм цікаво що означає 1488 іслам

Advertisement Забрати 50 грн зараз

Цікаве