Дім
Термін вагітності кішки

Як зрозуміти, що кішка вагітна? Чи можна наперед з’ясувати, скільки народиться кошенят? І як розрахувати передбачувану дату пологів, не звертаючись до ветеринарної клініки? Розповідаємо, що відбувається з кішкою відразу після в’язки, і як підготуватися до появи кошенят, якщо термін вагітності у кішки вже встановлений.
У якому віці і за яких умов кішка може завагітніти
Головна умова. Готовність до розмноження визначається наявністю тічки. У більшості кішок вона починається у 7-9 місяців і триває до 7 років. Однак у деяких випадках може прийти раніше чи навпаки затриматися. Наприклад, короткошерсті кішки розвиваються трохи швидше, і можуть демонструвати перші ознаки статевої поведінки ще 5-місячними кошенятами. У той час як деякі довгошерсті родичі дозрівають лише у 1,5 роки.
Пора року. Період статевого полювання триває з січня-лютого до жовтня-листопада, досягаючи свого піку у весняні та літні місяці. Однак це обмеження стосується кішок, які можуть ходити в туалет і на прогулянку на вулицю. Домашні тварини здатні брати участь у в’язці цілий рік.
Ознаки статевої поведінки. У період статевого циклу кішка стає більш ніжною, починає кататися по підлозі, приймати напружені пози і видавати призовні крики. Зазвичай це продовжується від 5 до 8 днів і повторюється з періодичністю від 2-3 тижнів до 2-3 місяців. Інтервал між циклами залежить від особливостей організму тварини. Наприклад, у випадку з нерозв’язаною кішкою тічка буде траплятися частіше, з народжуваної – рідше.
Вагітність після пологів. Статевий цикл відновлюється через 2 тижні після завершення лактації. Однак деякі кішки можуть завагітніти ще в процесі вирощування посліду.
Як зрозуміти, що кішка вагітна
Спостерігайте за кішкою. Перші ознаки вагітності у кішок пов’язані зі зміною поведінки та зовнішнього вигляду і виявляються вже на 2-3 тижні з дати передбачуваної в’язки.
Наприклад:
Підвищена сонливість. Тварина багато спить, неохоче грає у рухливі ігри та повільно ходить.
Зміна поведінки. Ласкава і товариська кішка може стати настороженою і навіть агресивною, а незалежна і відсторонена, навпаки, постійно проситися на руки та вимагати уваги. Зміна поведінки пов’язані з перебудовою гормонального тла. Після народження кошенят і завершення лактації характер вихованця стає тим самим.
Затримка полового циклу. Якщо тічка була регулярною і припинилася відразу після в’язки, ймовірність настання вагітності дуже висока.
Нудота. Зазвичай вагітну кішку нудить тільки вранці. Якщо блювання повторюється частіше і триває більше 2-3 днів, зверніться до ветеринару.
Зміна апетиту . У першу половину вагітності домашніх кішок апетит тварини може знизитися, а в другу, навпаки, стати нетипово добрим. Вихованець може відмовлятися від звичного корму і виявляти інтерес до чогось нового. У цей період кішці потрібні високоенергетичні корми, здатні заповнити дефіцити, що утворюються.
Зміна кольору та розміру сосків. Соски вагітних кішок набухають і набувають яскраво-рожевого або коралово-червоного кольору, а шерсть навколо них рідшає.
Жир, що округлився. Зміни будуть помітні і при погляді зверху та у профіль. Але швидше за все лише при багатоплідній вагітності (понад 5 кошенят). Головне, не намагатись намацати плоди пальцями самостійно. Це може травмувати і зародок, і маму-кішку.
Набір ваги. За час вагітності кішка набирає в середньому 1-2 кг, залежно від кількості плодів та їхнього розміру. Щоб відстежити набір ваги, тварину потрібно зважувати щотижня.
Хочете знати напевно? Відрахуйте з дати передбачуваної в’язки 14 днів і зверніться до ветеринарної клініки. До цього моменту вагітність кішок переходить у зародкову стадію, і лікар може побачити плодовий міхур на апараті УЗД. А якщо почекати ще 7 днів – почути і серцебиття.
Також медичне обстеження потрібно, щоб виключити помилкову вагітність кішок – патологічний процес, що виникає на тлі гормонального збою через запліднення, що не відбулося.
Альтернативою УЗД-діагностики стануть: аналіз крові на вміст гормону релаксину (його можна здати на 25 день) і рентгенівський знімок (його проводять на 40-50 день, щоб визначити точну кількість плодів, і переконатися, що всі вони живі).
Увага: людські експрес-тести на вагітність на кішках не працюють. Принцип їхньої дії полягає у визначенні концентрації гормону ХГЛ. У котячих виділеннях він не присутній.
Хибна вагітність у котів
Перший фактор помилкової вагітності домашніх кішок – фізіологічний. Наприклад, серйозний гормональний збій на тлі стресу чи вроджена патологія органів репродуктивної системи. У цьому випадку помилкова вагітність кішок може траплятися систематично після кожної в’язки, і кішку доведеться негайно стерилізувати.
Другий фактор помилкової вагітності у кішок – психологічний. Наприклад, невдала в’язка наприкінці циклу, «покриття» стерильним чи хворим котом чи сусідство з іншими вагітними кішками. У дикій природі тварини живуть зграями, і хибна вагітність потрібна, щоб вигодувати дитинчат у разі загибелі біологічної матері. У той час як домашнім кішкам помилкова вагітність лише шкодить.
Хто в групі ризику
Зазвичай такий діагноз зустрічається у собак. Проте кішкам орієнтальної групи, сфінксам та рексам він властивий не менше. Ще помилкові вагітності у котів можуть передаватися у спадок. Тому таких тварин краще виключати із племінної діяльності відразу.
Як відрізнити помилкову вагітність від справжньої
Ознаки помилкової вагітності домашніх кішок такі ж, як і справжня. Тому діагностувати патологію самостійно буде складно.
Ледве помітна різниця проявляється в наступному:
Різка зміна настрою . Наприклад, ще секунду тому кішка умиротворено муркотіла на колінах, і раптом почала шипіти і агресивно кусатися.
Загострений материнський інстинкт . Тварина шукає та облаштовує гніздо з перших днів після в’язки. А ще тягає в зубах м’які іграшки та вилизуватиме їх як дитинчат.
Хронічне підвищення температури. Нормальна температура котів становить 38-39 градусів. Проводити виміри потрібно ректально.
Здувся живіт. На другий тиждень терміну кішка виглядає ніби ось-ось народить. При цьому розмір живота збільшується різко майже одним днем.
Звірячий апетит. Вихованець не наїдається і випрошує добавку з перших днів після в’язки. Тоді як при справжній вагітності апетит зазвичай псується.
Несварення . Кішкам з помилковою вагітністю властиві порушення випорожнень і блювання протягом усього дня.
Слизові виділення із вульви . Нерясні виділення вважаються провісником пологів, що наближаються. Тоді як протягом всього терміну вагітності їх бути не повинно.
Іноді порушення відбувається саме собою через 2-3 тижні. А іноді закінчується запаленням матки та молочних залоз, і потребує негайного втручання ветеринара.
Скільки триває вагітність у котів
Відповідно до норм ветеринарної практики, термін вагітності домашніх котів становить від 58 до 72 днів із моменту зачаття. Розрахувати передбачувану дату пологів не вдасться. Але припустити приблизний часовий інтервал можна. Адже тривалість вагітностей вихованця може залежати від його породи. Наприклад, кішкам сіамо-орієнтальної групи властиво виношувати кошенят якомога довше. Як правило, їх пологи починаються після 66 дня. Тоді як кішкам корат і бурманським кішкам, навпаки, краще народжувати раніше. У разі вагітності перетікають у пологи на стику 53-64 дня.
Ще один фактор, що впливає на терміни вагітностей, – кількість кошенят у посліді. Наприклад, багатоплідна вагітність (більше 5 кошенят) може вирішитися до 58-59 днів. На цьому терміні кошенята вважаються недоношеними, тому вимагають пильної уваги з боку власника. Найчастіше проблема полягає в нерозвиненій системі терморегуляції та смоктальному рефлексі. Недоношених кошенят доведеться годувати зі шприца без голки та регулярно підкладати у гніздо грілку. Малоплідна вагітність (1-2 кошеня), навпаки, затягується. Кошенята, народжені після 72 дня вагітності, вважаються переношеними. Тому важливо переконатися, що їхній розмір співвідноситься з просвітом родових шляхів та кішці вдасться народити їх без сторонньої допомоги.

Як зрозуміти, що кішка вагітна
Етапи вагітності котів
Щоб виділити основні етапи вагітності кішки, візьмемо за основу її середню тривалість – для більшості домашніх кішок це 9 тижнів або 63 дні.
Зачаття
Запліднення настає через 24 години після завершення статевого акту (Коїтус). Але тільки в тому випадку, якщо сформовані яйцеклітини вийшли з яєчника в маткову трубу. Інакше кажучи, відбулася овуляція. У представників сімейства котячих овуляція індукована. Тобто настає безпосередньо під час парування через стимуляцію рецепторів та вироблення в крові лютеїнізуючого гормону (ЛГ). Для гарантованого настання овуляції спарювань має бути кілька. Причому за короткий час.
Хоча особливо плідним кішкам достатньо і разової в’язки. Але тоді шансів зачати потомство буде менше. Оцінити успішність в’язки можна за посткоїтальної реакції кішки: вона перестає підпускати кота, шипить або навіть б’є його лапою, катається по підлозі і часто вокалізує. Якщо через деякий час або наступного дня в’язка повторюється знову, вагітність попереднього разу не настала. Після успішного запліднення статевий партнер кішку вже не цікавить.
1-3 тижні
Цей час йде на закріплення запліднених яйцеклітин у порожнині матки, формування плаценти та внутрішніх органів плодів. Розмір одного плода не перевищує 1 см. На початок 2 тижні вагітним кішкам властивий токсикоз. На початок 3 тижні – зміна кольору та розміру сосків.
4-6 тижнів
У цей час відбувається активний набір маси тіла. Порожнина матки наповнюється рідиною, живіт набуває грушоподібної форми. При багатоплідній вагітності помітні боки. При малоплідній – ледь відвислий живіт під час огляду у профіль. Розмір одного плода складає 4-6 см. Якщо записатися на прийом до ветеринару на цьому терміні, можна дізнатися про приблизну кількість кошенят.
7-9 тижнів
Закінчення вагітності супроводжується активним ворушінням плодів у порожнині матки. Рухи помітні не лише на дотик, а й візуально. Особливо якщо кішка лежить на боці або животом догори. Розмір одного плоду становить 8 см, вага – близько 100 г. Останні 2-3 дні перед пологами кішка активно шукає гніздо, виявляє занепокоєння, ллється до господаря. З зовнішніх статевих органів починає виділятися білястий слиз. Температура тіла знижується на градус.
Розродження
Процес вигнання плодів через родовий канал займає від 7-8 годин до однієї доби, особливо, якщо кішка першородна. Цей час включає і сутички, і потуги. Кошенята з’являються з інтервалом від 15 хвилин до 2 годин. Якщо води відійшли більше 30 хвилин тому, а перший плід так і не вийшов, або інтервал між появою кошенят почав збільшуватися, подальший супровід пологів має надати ветеринарний лікар. Його контакти мають бути під рукою весь час підготовки до пологів. Кішкам з вузьким тазом – наприклад, британським короткошерстим – допомога може знадобитися від початку. При найменшому ризику ускладнень кішка повинна народжувати в клініці або вдома, але під наглядом фахівця, готового надати допомогу, включаючи кесарів розтин.
Як підготуватися до вагітності та пологів у кішок
- Не поспішайте з в’язкою . За статистикою, кішки досягають статевої зрілості швидше, ніж фізіологічної. Тому першу в’язку краще відкласти до 1 року, а краще до 1,5. Навіть якщо перша тічка почалася в 5 місяців і тварина активно демонструє ознаки статевої поведінки, тіло до вагітності та пологів ще не готове.
- Не використовуйте гормональні препарати. Препарати для придушення сексуального потягу призводять до ранньої онкології та гормональних збоїв, що спричиняють порушення обмінних процесів. Щоб зменшити інтенсивність статевої поведінки, використовуйте заспокійливі засоби на рослинній основі або розгляньте можливість кастрації чи стерилізації. На думку ветеринарних лікарів, тварина, яка не бере участі в племінній роботі, має бути стерильною.
- Перевірте здоров’я кішки перед в’язкою . Проведіть обробку проти бліх, кліщів та гельмінтів. Оновіть щеплення. Перевірте наявність бактеріальних інфекцій і хронічних вірусів, включаючи новий штамп Коронавірус кішок. Вживати профілактичних заходів лікування після настання вагітності не рекомендується.
- Обмежте фізичні навантаження. Скоротіть рухливі ігри та стежте, щоб кішка не стрибала у висоту, особливого у другу половину вагітності (з настанням 5 тижнів). Випадкові механічні пошкодження можуть призвести до умертвіння одного або декількох плодів та абортування вагітності.
- Збалансуйте раціон харчування. Годуйте вагітну кішку частіше та поживніше. У перші 2 тижні розмір порції та добова норма потреби у білках, жирах та вуглеводах може не змінитися зовсім або збільшитися не більше, ніж на 10%. З 3-го тижня харчування має стати 3-разовим. А з 5-ою – 4-5-разовим. Причому розмір добової норми у першу половину вагітності має збільшитись у 1,2-2 рази, залежно від фізіологічних особливостей тварини. А в другий (з 7-го тижня) – навпаки, скоротитися. Це пов’язано з контролем маси тіла майбутньої мами та плодів. При стрімкому зростанні плода кішці важко народити самостійно. Щоб збалансувати раціон і уникнути дефіциту мінералів, багатьох кішок переводять на промислові корми для вагітних і тварин, що годують, або лінійки для кошенят. Готовий корм закриває добову потребу в калоріях та містить вітамінно-мінеральний комплекс для поповнення дефіцитів при вагітності та лактації. Тоді як на натуральному харчуванні кішку доведеться догодовувати харчовими добавками, які має підібрати ветеринарний лікар.
- Забезпечте доступ до чистої води . Слідкуйте, щоб кішка споживала щонайменше 30 мл на кг ваги. Особливо якщо харчується лише сухим кормом. Якщо тварина не відчуває спраги, включіть в раціон консерви преміум або супер-преміум класу і придбайте напувалку-фонтан. Проточна вода має більш свіжий смак і насичена киснем, тому подобається кішкам більше.
- Забезпечте спокій . Обладнайте гніздо у тихому затишному місці. Обмежте доступ маленьких дітей та свійських тварин. Не турбуйте кішку, поки та спить, і не стимулюйте фізичну активність. Хоч би скільки тварина лежала, на те є причини.
- Огородіть від стресів. Не плануйте вагітність кішки, якщо збираєтеся переїжджати, робити ремонт, заводити ще одного вихованця або народжувати дитину. Кішки тяжко приймають зміни. А у вагітність стресовий стан лише посилиться.
- Враховуйте психоемоційний стан тварини. Якщо кішці потрібна ласка, проводіть із нею більше часу. Якщо стає відстороненим – намагайтеся не турбувати.
- Запишіться на консультацію із ветеринарним лікарем. Переконайтеся у відсутності патологій та ризику ускладнень під час пологів. Дізнайтеся кількість кошенят у посліді. Якщо помітите кров’яні виділення з вульви вагітної самки, напружений живіт, що різко здувся, або шишку на животі, відвідайте лікаря позапланово.
Дім
“Аллаху акбар”. Що означає “аллах акбар”? Переклад фрази “аллах акбар”

Аллах акбар (Аллаху акбар) – одна з найвідоміших фраз, пов’язаних з релігією іслам та її представниками – мусульманами. Що вона означає і чому мусульмани так часто її вимовляють? (більше…)
Дім
Ідеї, що подарувати дружині на День Народження 40-45 років

Що подарувати дружині на День Народження 40-45 років? Як вибрати подарунок жінці на 41-42, 43-44 роки? Коли коханій дружині виповнюється 40 або 45 років, хочеться зробити подарунок, гідний коханої дружини. У цьому віці другого розквіту жіночої краси та молодості чоловік робить своїй другій половинці найнеповторніші дари, які надовго запам’ятаються.
(більше…)
Дім
Кращі електричні варильні панелі 2023 для сучасної кухні

Сьогодні практично будь-яка сучасна кухня має окремі електричні варильні панелі та духові шафи. Але коли постає питання вибору, відразу виникає безліч запитань. Яку взяти: газову чи електричну; з двома, трьома, чотирма чи більше конфорками? (більше…)
-
Смачно2 місяці ago
Меню на Новий рік 2024 – рік Дракона: варіанти страв, оригінальні рецепти
-
Любов і секс2 місяці ago
100+ смс коханому чоловікові своїми словами, які завоюють його серце
-
Дім2 місяці ago
Топ-15: Рейтинг найкращих пральних машин 2023 року
-
Мода3 місяці ago
Найкращі бритви для жінок 2023
-
Гороскоп2 місяці ago
23 жовтня – який знак зодіаку: Гороскоп на 23 жовтня
-
Імена2 місяці ago
Імена для котів-хлопчиків: основні принципи, традиційні та оригінальні ідеї на будь-який випадок
-
Новий рік 20243 місяці ago
Що подарувати на Новий рік? 250 ідей подарунків на Новий рік 2024
-
Здоров'я2 місяці ago
Як горіх: Як накачати попу вдома – безкоштовно, ефективно та швидко!