Connect with us

Новий рік 2024

Яблучний спас 2024 року: традиції та дата святкування

Published

on

Яблучний спас 2024 року: традиції та дата святкування

Яблучний Спас щороку відзначають 19 серпня, і збігається він із православним святом Преображення Господнього, так само буде і у 2024 році

Коли відзначається Яблучний Спас у 2024 році

Яблучний Спас щороку відзначають 19 серпня, і збігається з православним святом Преображення Господнього. Наші пращури помітили, якщо в цей день погода буде ясна, то і весна буде ранньою. Плоди освячували у церквах та заготовляли на зиму.

Історія свята

У Біблії йдеться про те, що саме в цей день Ісус Христос виявив народу свою божественну сутність. З трьома апостолами Син Божий піднявся на гору Фавор і тільки почав молитися, як раптом обличчя його осяяло яскравим світлом, а одяг побілів як сніг. А з небес пролунав голос: «Це мій син улюблений, Його слухайте!». Цей день святкується церквою – офіційна назва Преображення Господа Бога та Спаса нашого Ісуса Христа. У народі свято називають Яблучний Спас, Другий Спас чи Спас на горі – на честь подій на горі Фавор.

Для православних християн – це знакова подія. Віруючі намагаються внутрішньо перетворитись — звісно, ​​нікому не дано повторити Преображення Господнє, але цей день — привід розпочати нове життя, вільне від пороків та шкідливих звичок.

Яблучний Спас вважають плодами, що дозріли до цього часу, в першу чергу, звичайно ж, яблуками. Слов’яни вважають, що їхній запах схожий на аромат яблук в Едемському саду.

Advertisement

Традиції

На Русі вважалося, що до Преображення Господнього не слід було їсти яблука — адже їх з давніх-давен вважали «гріховними» плодами, тому що Єва зірвала яблуко з Древа Пізнання, позбавивши тим самим людство життя в раю. І тільки в Яблучний Спас на стіл ставили ці фрукти вже освяченими. Відкусивши яблуко, загадували бажання, і вірили, що воно здійсниться.

З ранку хазяйки варили яблучне варення, пекли пироги з яблук. При цьому треба було обов’язково засуджувати заповітні слова: «Що загадано, то надумано. Що надумано, те здійсниться. Що збудеться, те не минає».

До обіду сім’ями йшли до яблучних садків збирати врожай. І тільки надвечір усі сідали за стіл і вітали один одного зі святом. Їжа зазвичай подавалася скромна, зате яблука мали бути присутніми у всіх видах: печені, варені, смажені, сирі.

Сонце прийнято було проводити піснями та танцями. Люди вірили, що 19 серпня наша планета “повертається до осені”. А значить, теплі дні закінчуються.

19 серпня у розпалі Успенський піст, тому майже всі обмеження дотримувалися — у Яблучний Спас не прийнято їсти м’ясо, жирну їжу та вживати алкоголь. Втім, цей день вважається святковим, тому 19 серпня дозволяється вживання риби, вина, придбаного в храмі, та пісної випічки з яблучною начинкою.

Advertisement

У Яблучний Спас у церквах проводяться святкові богослужіння: служителі прикрашають храми, а священики одягаються в урочистий білий одяг та проводять хресну ходу.

Коли відзначається Яблучний Спас у 2024 році

Вважалося, що в Яблучний Спас треба роздати якнайбільше освячених плодів жебракам, хворим і страждаючим — тоді Господь обов’язково оцінить чесноту. А от якщо скупитися і не ділитися ні з ким фруктами, можна здобути обурення сусідів і стати чи не ізгоєм.

Прикмети

  • Яким буде день на Яблучний Спас, такий буде осінь. Якщо у цей день буде ясний, то зима буде сухою.
  • Свято Преображення – і погода перетворюється. Дні стають коротшими, а ночі — холоднішими.
  • Якщо у цей день дме сильний вітер, то зиму чекатиме сувору.
  • Листя на деревах пожовтіло – насуваються холоди.
  • Багато шпаків на деревах — до холодного січня.

Корисні властивості яблук

Важко переоцінити важливість яблук для здоров’я — величезна кількість мікроелементів та корисних речовин робить ці фрукти незамінними джерелами вітамінів. Але не забувайте, що найбільше користі вам принесуть свіжі плоди, що не зазнали термічної обробки. Розповідаємо вам про найдивовижніші властивості яблук.

1. Поліпшують травлення

Яблука – природне джерело клітковини та пектину, що сприяють очищенню та здоров’ю кишечника. Якщо у вас немає виразок або гострої реакції на яблучну та саліцилову кислоту, які містяться в цих фруктах, ви можете з’їдати по яблучку на день і вже за невеликий час помітити позитивні зміни.

2. Сприяють схуднення

Яблука малокалорійні: у них майже немає жирів, зате є велика кількість вуглеводів, тому після пари з’їдених яблук ви ще довго не захочете знову їсти. Ось вам лайфхак – якщо хочеться схуднути, у перервах між сніданком, обідом та вечерею перекушуйте не солодощами, а яблучками.

3. Підвищують рівень гемоглобіну

Людям зі зниженим рівнем гемоглобіну рекомендують вживати більше яблук, адже в них міститься багато заліза. Вважається, що чим швидше темніє зріз яблука, тим більше в ньому заліза, і тим корисніший фрукт.

Advertisement

4. Доброчинно впливають на стан крові

Пектин, що міститься в яблуках, не дозволяє зайвим жирам всмоктуватись у кров. Зрештою, це благотворно позначається на стані кровоносних судин та артеріальному тиску.

5. Є природним джерелом вітамінів

На 80% яблуко складається з води, а ось на решту 20% — з вітамінів та корисних мікроелементів. У кожному фрукті – чверть щоденної норми вітаміну С, а також вітаміни Е, А та В. Корисні мікроелементи, які ви знайдете у яблуках – залізо, кальцій, магній та цинк. А ще пектин та антиоксиданти – перший сприяє очищенню організму, а другі перешкоджають окислювальним процесам.

Як вибирати яблука

Не всі мають можливість вирощувати яблука у власному саду — у цьому випадку ми йдемо в магазин або на ринок, щоб купити їх. Але як вибрати якісні та корисні плоди? Розповідаємо.

Вибираючи яблука, віддавайте перевагу тим, що схожі на дачні — жовті зелені, червоні, червоно-жовті. Величезні темно-червоні блискучі плоди, як правило, виявляються сухими і несмачними, а їх апетитному вигляду сприяє віск, яким фрукт натерли для більшої привабливості. Саме тому після покупки яблука слід ретельно вимити.

Яблуко має бути цілим – без темних плям, шорсткостей та зрізів. Воно має бути чистим і приємним на дотик. І, звичайно, міцним — биті яблука багатьом хоч і здаються смачнішими, але в таких магазинах краще не брати. Поверхня фрукта має бути сухою, без вологи та крапель – це свідчить про те, що яблука зберігалися правильно. Плоди повинні бути досить великими – від 6 см діаметрі та від 90 г ваги. Фрукти менших розмірів, швидше за все, ще не дозріли. Яблука не повинні пахнути нічим стороннім, та й дивного присмаку у них теж бути не повинно.

Advertisement

Рецепти на Яблучний Спас

Яблука – одні з найпопулярніших фруктів у нашій країні. Їх їдять не лише свіжими, а й готують із них безліч різних страв. Пропонуємо вам кілька рецептів, скуштувати які можна на Яблучний Спас.

Яблучна шарлотка

Курґяче яйце 5 шт.
Цукор 1 стакан
Мука 1 стакан
Яблука 3 шт.
Вершкове масло за смаком

У миску розбийте яйця і збийте їх вилкою, віночком або міксером до появи пишної піни. Не перестаючи збивати яйця, потроху втручайте в них цукор до його повного розчинення. Далі так само вмішуйте борошно – ви отримаєте однорідну суміш без грудочок, а її консистенція має бути схожою на густий соус.
Яблука потрібно вимити, очистити від шкірки, видалити серцевину та нарізати невеликими тонкими шматочками. Потім додайте|добавляйте| фрукти в тісто і все перемішайте.

Форму для пирога добре змастіть вершковим маслом і вилийте в неї тісто. Майбутній пиріг поставте розігріту до 180-200 градусів духовку на 25-35 хвилин. Обов’язково перевіряйте готовність пирога – зубочисткою та за появою на поверхні апетитної золотистої скоринки.

Печені яблучка

Яблука за бажанням
Мука 1 ст. ложка
Цукор 1-2 ст. ложки
Сіль щіпка
Кориця за смаком
Волоські горіхи 100-150 г
Вершкове масло невеликий шматочок

Для цієї страви вибирайте великі солодкі плоди – кислі яблука після духовки стануть лише кислішими. Вибрані яблука добре помийте, зріжте верхівки – ними можна буде накрити фрукти при запіканні як кришечками.

Ложкою приберіть м’якоть і серцевину яблука, але залиште досить товсті стінки, щоб при запіканні поверхня не зашкодила. Вийде своєрідний горщик.

Advertisement

Готуємо начинку – в мисці змішуємо 1 столову ложку борошна, кілька столових ложок цукру, додаємо щіпку солі і трохи кориці. 100-150 г подрібнених у блендері горіхів додаємо в цю ж миску, перемішуємо. Отриманою сумішшю начиняємо яблука, залишивши трохи місця зверху. Потім вливаємо по 1 столовій ложці води у кожне яблуко, а зверху укладаємо невеликий шматочок вершкового масла.

Ставимо яблука в змащену форму і забираємо в розігріту духовку – 30 хвилин на 180 градусів.

Яблучний смузі

Яблуко 1 шт.
Молоко чи кефір 300 мл
Кориця за смаком

Смузі – корисна альтернатива звичайному яблучному соку.

Яблуко вимийте, очистіть, видаліть серцевину і поріжте часточками. Додайте|добавляйте| шматочки фрукта в блендер і залийте молоком або кефіром (300 мл на одне яблуко). У першому випадку вийде смачніший напій, у другому — дієтичніший. Збийте отриману суміш у блендері. За бажанням можна додати щіпку кориці і збити ще раз — головне, щоб у результаті вийшла однорідна маса.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Новий рік 2024

Що подарувати на Новий рік? 250 ідей подарунків на Новий рік 2024

Published

on

Що подарувати на Новий рік? 250 ідей подарунків на Новий рік 2024

У нашій статті ми приготували кращі 250 ідей подарунків на Новий рік 2024 року, щоб кожен міг знайти сюрприз для близьких людей. (більше…)

Continue Reading

Новий рік 2024

Салати на Новий рік 2024: смачні та прості рецепти

Published

on

Салати на Новий рік 2024: смачні та прості рецепти

10 найкращих рецептів новорічних салатів, які можна швидко приготувати напередодні свята: ідеї від шеф-кухарів та редакції Badabum. (більше…)

Continue Reading

Модний одяг

У чому зустрічати Новий рік 2024

Published

on

У чому зустрічати Новий рік 2024

Рік як зустрінеш, так і проведеш. Наступний 2024 рік обов’язково має стати особливим. А тому треба підготуватися до свята як слід. І одне з найважливіших питань — у чому зустрічати Новий рік? (більше…)

Continue Reading

Рекомендую купувати іграшки для дітей в наших партнерів.

1488 Dating Б'юті Бьюті-поради В Відносини у парі Д Дієти Знайомства Знайомства з іноземцями Зрада Користь Користь та шкода Краса Любовне листування М Народні прикмети Новий рік 2024 П Подарунки Поради Прикмети Р Рік якої тварини Чоловічі імена Шкода Який знак зодіаку аллах девід лейн догляд за особою екстремізм забавно закони знання мусульмани мухаммад оптична ілюзія пророк Мухаммед психологічний тест скандали скраби тероризм цікаво що означає 1488 іслам

Advertisement Забрати 50 грн зараз

Цікаве