Смачно
Як вибрати найкращий кавун: 5 простих способів

Бадабум розібрався, як вибрати найсолодший і соковитий кавун. А головне, дізнався в експерта, що смачніше — «хлопчик» чи «дівчинка»
Матеріал прокоментували:
- Андрій Нірков, директор селекційно-насіннєвого підприємства «Центр насіння», кандидат сільськогосподарських наук;
- Олександр Андрійчук, шеф-кухар ресторану “Porcelona”.
Стиглий кавун – і солодкий, і низькокалорійний, що робить його ідеальним для перекусу протягом дня. У 100 г цього плоду міститься всього 30 калорій, натомість 8,1 мг вітаміну С (10% від денної норми). Також кавун багатий на антиоксиданти, серед яких вчені особливо відзначають лікопін. Він допомагає захистити організм від захворювань серця, діабету та деяких форм раку.
М’якуш кавуна містить до 13% швидких цукрів (глюкоза, фруктоза, сахароза) і на 91% складається з води. Тому із нього можна зробити смачний сік.
Найнадійніший спосіб переконатися в стиглості та соковитості цієї ягоди-гіганта – розрізати та подивитися на її м’якоть. Однак покупка заздалегідь нарізаного кавуна загрожує певними ризиками. Неможливо бути впевненим, що плід розрізали чистим ножем і одразу запакували так, щоб захистити його від попадання бактерій. Тому рекомендується купувати цілі кавуни без надрізів.
Є кілька способів дізнатися, чи достатньо стиглий екземпляр перед вами, не розрізаючи його. Своїми порадами поділився кандидат сільськогосподарських наук Олександр Андрійчук.
Як вибрати кавун
1. Зверніть увагу на його колір
Найважливіше тут — визначити, чи ви вибираєте здоровий кавун і чи не почав він псуватися.
«Коли приходьте до супермаркету, на ринок чи на розвали, насамперед потрібно визначитися із зовнішнім виглядом кавуна. Він має бути без зовнішніх пошкоджень – слідів удару або вм’ятин. Подряпини допустимі – це природа. Але якщо є вм’ятини, вибоїни або сліди удару, то тут кавун вже точно почне загнивати, і його якість буде низькою», — радить Соколов.
Кавун можна не різати, досить злегка пошкрябати шкірку – і відразу з’явиться трав’янистий запах. Якщо зробити так не виходить, значить, плід ще надто молодий, не дозрів. Колір та смужки зовнішньої оболонки залежать від сорту. Деякі види можуть взагалі мати малюнку, а є сорти повністю жовтого кольору. Однак якщо ви вибираєте кавун у смужку, наприклад астраханський, то зверніть увагу на його малюнок: він має бути контрастним та чітким.
«Забарвлення кори плоду з його смак не дуже впливає. Він набагато більше залежить від умов вирощування, температурного режиму, поливу, опадів. Тому астраханські кавуни солодші за вирощені в інших регіонах. Кліматичні умови тут підходять для визрівання плодів ідеально», – вважає фахівець.
Кавун — це баштанна культура, отже, зріє він, лежачи землі. На тому боці, що стикався із землею, у процесі зростання утворюється світла пляма — «щічка». Нею теж можна визначити стиглість плода. «Щічка» має бути невеликою та жовтою. Це означає, що кавун отримав сповна тепла та сонця.
«Земляна пляма – це те місце, яким кавун прилягає безпосередньо до ґрунту. Воно відрізняється кольором від основного забарвлення кори, може бути яскраво-жовте, жовте або світле будь-якого контрастного кольору. Чим темніша кірка, тим яскравіша пляма. Земляна пляма має бути обов’язковою».
2. Постукайте
Тремтить, дзвенить чи видає глухий звук? Стиглий кавун дзвінітиме особливим чином, якщо по ньому постукати, і затріщить, якщо його міцно стиснути. А ось глухий звук видає перестиглий кавун, переповнений водою.
«Ми стукаємо кавуном пальцем чи долонею — хто як звик. Якщо кавун сильно дзвенить, значить він не дозрів, ще зелений. А якщо він поглинає звук, тобто після постукування з’являється глухий звук, отже, кавун перезрів. Такі плоди також краще не брати. Вибираємо помірно-дзвінкий звук: він при постукуванні повинен ніби повертатися назад».
3. Погляньте на хвостик
З приводу хвостика можна зустріти різні думки, в основному рекомендують віддавати перевагу сухому хвостику. Але це не завжди коректно, вважає Артем Соколов: «Скрізь пишуть, що хвостик має бути сухим, але це не так. Хвостик має бути зелений. Після знімання кавуна хвостик живе лише 5–7 днів, після чого висихає. Тому в магазинах найчастіше цей хвостик уже сухий. Але якщо ви побачили зелений хвостик, беріть кавун, не роздумуючи. Це гарантія того, що він зірваний нещодавно, свіжий і відмінної якості».
Таким чином, у стиглого кавуна хвостик буде зеленим або сухим. А якщо він потемнів або взагалі млявий, то цей плід уже зіпсувався і його краще не купувати.
4. Оцініть вагу та розмір
Існує цікава кореляція між зовнішнім виглядом кавуна та його реальною вагою. Стиглий виглядає набагато важче, ніж він є насправді.
Правильний розмір стиглого кавуна можна визначити лише точно знаючи його сорт. Є сорти, середній плід яких може важити 5 кг, а є гіганти по 20 кг. До речі, найбільший кавун в історії важив 159 кг і потрапив до Книги рекордів Гіннеса . Тому із представлених плодів краще вибрати середній за розміром.
5. Враховуйте сезонність
Кавун – рослина, якій потрібна велика кількість тепла і світла. Тому в Росії баштанні починають садити в травні, а збирати врожай — у середині липня та у серпні. До середини вересня можна насолоджуватися соковитими та стиглими плодами, які дозріли у природних умовах. Поза сезоном (пізно восени, взимку та навесні) кавуни, швидше за все, не будуть такими ж солодкими.

Які кавуни смачніші
Існує думка, що плоди кавуна діляться по підлозі, і «дівчата» солодші. Проте Андрій Нірков вважає, що це не зовсім коректно: «Ми знаємо, що всі квіти в кавуна жіночі — «бабці», «мамки», «дівчата». Адже плід зав’язується лише на жіночій квітці. Але бувають рослини окремо з чоловічими та жіночими квітками, а є гермафродитні квітки – одночасно і чоловіча, і жіноча. Такі кавуни найчастіше зустрічаються у вітчизняних сортах. І тут треба розуміти: смачні не «кавуни», а вітчизняні сорти, які мають ці «кавуни». Справа в тому, що у іноземців селекція спрямована більше на зовнішній вигляд, транспортабельність та гарну м’якоть. А у вітчизняній селекції на першому місці стоїть смак. Так і виходить, що «кавуни» (гермафродити) з великою квітковою плямою смачніші. Найчастіше на ринках представлено багато «іноземців», але вони саме не мають жодного відношення до «кавунів»: вони роздільностатеві, а смакові якості у них не дуже високі. Дізнатися «кавун» можна по плямі на розвороті плода, в народі його називають «жопкою». Якщо точка маленька, то це «хлопчик», а якщо велика – то «дівчинка».
Як зберігати кавун
Найкраще зберігаються цілі кавуни. Достатньо забезпечити їм прохолодне (2–8 °C) сухе місце (льох або балкон) та відсутність «сусідів», будь то фрукти чи овочі. Вважається, що якщо кавун лежить на рівній поверхні довго, він може почати підгнивати, тому найкраще підвісити його в сітці або покласти під нього пісок. У такому стані плоди можуть зберігати свою свіжість 2-4 місяці.
Розрізаний кавун зберігається набагато менше. Дуже важливо ретельно вимити його перед тим, як розрізати. А недоїдену частину прибрати в холодильник – там він може пролежати 2-3 дні, не псуючись.
Для тривалого зберігання можна використовувати морозильник. У такому разі найкраще очистити кавун від шкірки та кісточок та помістити в контейнер.
Смачно
Меню на Новий рік 2024 – рік Дракона: варіанти страв, оригінальні рецепти

Новий рік-2024 пройде під заступництвом Дерев’яного Зеленого Дракона. Дізнайтеся, що приготувати на святковий стіл, щоб догодити цій могутній тварині. (більше…)
Смачно
Швидкий сніданок для тих, хто проспав: 6 смачних рецептів

Забули поставити будильник? Не біда! У нашій статті ви знайдете 6 швидких рецептів смачного сніданку, які допоможуть вам впоратися з ранком, що проспав. Швидко, смачно та ситно – ідеальне поєднання для тих, хто не любить витрачати багато часу на приготування ранкової їжі. Спробуйте наші рецепти і насолоджуйтесь чудовим ранком! (більше…)
-
Смачно2 місяці ago
Меню на Новий рік 2024 – рік Дракона: варіанти страв, оригінальні рецепти
-
Гороскоп3 місяці ago
Рік Дракона – характеристика знака за східним календарем
-
Модний одяг3 місяці ago
У чому зустрічати Новий рік 2024
-
Tech3 місяці ago
14 кращих додатків для схуднення 2023
-
Любов і секс2 місяці ago
100+ смс коханому чоловікові своїми словами, які завоюють його серце
-
Мода3 місяці ago
Найкращі бритви для жінок 2023
-
Імена2 місяці ago
Імена для котів-хлопчиків: основні принципи, традиційні та оригінальні ідеї на будь-який випадок
-
Дім2 місяці ago
Топ-15: Рейтинг найкращих пральних машин 2023 року